Rapid Suceava- Petrotub: 1-2

Rapid Suceava a inregistrat azi prima infrangere pe teren propriu din campionat, dupa ce a fost invinsa cu scorul de 1-2 de formatia Petrotub Roman, intr-un meci disputat pe Areni si care a contat pentru etapa a V-a.

Desi s-au instalat in ofensiva inca din debutul jocului, “ceferistii” au capotat la primul contraatac mai serios al oaspetilor, astfel ca, Petrotub a reusit deschiderea scorului in minutul 7, cand goalkeeperul Costea a trimis o degajare lunga, mingea a ajuns la Vulpe si atacantul romascanilor a marcat cu un trasor din 16 metri.

Luati prin surprindere de jocul agresiv al oaspetilor, rapidistii au gasit cu greu culoarele spre poarta adversa, astfel ca prima jumatate de ora a consemnat o singura ocazie in contul gazdelor, venita in urma unei actiuni personale semnata de Apetri. Romascanii si-au aratat din nou coltii in minutul 40, cand Popa a sutat plasat de la marginea careului, dar portarul Gavriloaia a fost pe faza si a respins cu varful degetelor peste transversala.

“Alb-visinii” si-au accentuat dominarea in repriza secunda, iar in minutul 56, nou intratul Ionut Plamada a fost la un pas de egalare, lovitura de cap trimisa de aceasta fiind respinsa insa de la radacina barei de Costea.

Minutul 62, avea sa aduca si prima faza controversata a meciului, dupa ce banca tehnica a sucevenilor a solicitat o lovitura de la 11 metri pentru o presupusa respingere cu mana comisa de un aparator advers.

Pe contre, oaspetii puteau sa-si dubleze avantajul prin Vulpe, dar executia varfului romascan a fost blocata cu succes de goalkeeperul Gavriloaia. Spiritele s-au incins si mai mult in minutul 67, cand Branza a fost eliminat pentru doua cartonase galbene – ambele primite pentru faulturi la mijlocul terenului – decizia arbitrului starnind proteste vehemente din partea sucevenilor. In ciuda jucatorului in minus de pe teren, rapidistii au izbututit sa restabileasca egalitatea in minutul 72, cand nou intratul Tomescu a fost agatat din spate in suprafata de pedeapsa, centraul a indicat penalty si Mircea Negru a marcat pentru 1-1 de la punctul cu var.

Desi ultimul sfert de ora a jocului a apartinut “ceferistilor” care au cautat cu disperare golul victoriei, Petrotub a dat lovitura pe Areni in primul minut de prelungire, cand Vulpe a scapat pe contraatac pe partea stanga, a centrat in mijlocul careului sucevean, de unde capitanul Popa a bagat toate cele trei puncte in contul romascanilor cu un sut pe sub portarul Gavriloaia. Scor final 1-2 si Rapid coboara pe locul 6 in clasament.

Rapid Suceava: Gavriloaia – Oniu, Sevaciuc, Sava, Pantea – Apetri, Branza, Suleru, Fl. Plamada – Romaniuc, Negru. Au mai intrat: I. Plamada, Tomescu, Corban si Golofca.

Petrotub Roman: Costea – Druga, Ghidarcea, Marin, Lupascu – Alexandru, Popa, Sariteanu, Patrascu – Vulpe, Harbuzaru. Au mai intrat: Petrila, Ungureanu si Gafita.