VIDEO| Rapid – Dunărea: 2-0

Rapid Suceava a încheiat anul cu o victorie. “Ceferiştii” au bifat al doilea succes stagional, după ce s-au impus sâmbătă, pe stadionul Areni, cu scorul de 2-0, în faţa celor de la Dunărea Galaţi, într-un meci contând pentru etapa a XVI-a din sezonul regulat al Ligii a II-a.

Oaspeţii şi-au trecut în cont prima ocazie în duelul ultimelor două clasate din seria întâi în minutul 2, când Stelian Cucu a şutat razant cu transversala de la circa 25 de metri. De marcat au marcat însă sucevenii. Semeghin a excutat o lovitură liberă din banda dreaptă în minutul 8, iar căpitanul Florin Plămadă a reluat cu capul mingea în plasă, cu largul concurs al portarului Costea, care a ieşit neinspirat pe centrare. Conduşi pe tabela, gălăţenii au preluat iniţiativa, au punctat la posesia balonului, dar au suferit la finalizare, acolo unde şuturile de la distanţă expediate de Şomodean şi Bâftoi au ratat ţinta. Finalul primei reprize la scos în evidenţă pe Pascal. Cu două minute înainte de pauza, portarul sucevean a respins mingea de la colţul scurt la o execuţie din unghi trimisă de Sorin Cucu, iar din corneul rezultat Bâftoi a nimerit bara. Apoi, acelaşi Pascal s-a opus golului egalizator, blocându-l pe Sfrijan în gura porţii într-o situaţie de unu la unu. Era 1-0 la pauză, iar Ion Balaur mătura pe jos cu elevii săi la vestiare.

Cu norocul de partea lor, “ceferiştii” şi-au dublat avantajul în minutul 60, când Căinari a executat ca la carte o fază fixă din banda stângă, iar Negru a deviat mingea în plasă din şase metri. Ionesi a avut apoi şansa golului trei, dar balonul trimis de atacantul gazdelor a ajuns în braţele portarului advers. Pe contre, nou-intratul Florea şi-a încercat tirul, dar Pascal a fost din nou la post şi a respins în corner. Dunărea a avut o altă oportunitate de a reveni în meci în minutul 83, dar Bâftoi a nimerit doar bara transversală la o centrare de pe partea dreaptă. Scor final 2-0, iar formaţia suceveană bifează a doua victorie stagională, după primul meci din acest sezon în care nu a primit gol.

Rapid Suceava: Pascal – D. Bălan, Fl. Plămadă, Velescu, Semeghin – Golofca (’75 Stănescu), Căinari, Sumanariu, Cerlincă – M. Negru (’81 I. Plămadă), Ionesi (’85 Cristescu). Antrenor: Bogdan Tudoreanu.

FCM Dunărea Galaţi: Costea – Radu, Sorin Cucu, Manea (’71 Ghiocel), Şomodean – Istrate, Neagu (’80 V. Ion), Bâtfoi, Strijan – Stelian Cucu (’67 Florea), Asanache.  Antrenor: Ion Balaur.

“Mă bucur că am încheiat anul cu o victorie. Am câştigat trei puncte extrem de importante în economia campionatului. ÎI felicit pe băieţi pentru dăruire şi în special pe portarul Pascal, care în acest meci s-a opus la trei goluri ca şi făcute. Sperăm ca în pauza competiţională care urmează să ne redresăm din toate puncte de vedere, atât finaciar, cât şi fotbalistic, iar anul viitor să câştigăm în special jocurile de pe teren propriu. Vrem ca lumea să plece mulţumită de la stadion”, a spus la finalul meciului de sâmbătă, antrenorul Bogdan Tudoreanu.