Rapid Suceava- Aerostar: 2-1

Rapid Suceava a spart gheata in meciurile de pregatire din aceasta iarna. Trupa pregatita de Ioan Radu a inregistrat, astazi, prima victorie din intersezon, dupa ce s-a impus, cu scorul 2-1, in fata colegei de serie Aerostar Bacau, intr-un meci amical desfasurat, pe stadionul “1 Mai” din cartierul Itcani.

In ciuda terenului aproape impracticabil, “ceferistii” au inceput in forta meciul, reusind sa deschida scorul inca din primul sfert de ora al jocului, cand Stefan Liutek a primit o pasa in adancime si – dupa ce s-a descotorosit de marcaj – a punctat cu un sut pe langa portarul advers. Formatia suceveana si-a dublat avantajul la jumatatea primei reprize, cand Ionut Sava a marcat pentru 2-0 dintr-o lovitura de pedeapsa.

Replica bacauanilor a venit in minutul 35, cand Strugariu a primit o pasa la marginea careului mare si l-a executat pe Artenie cu un sut la coltul lung, momentul provocand un meleu intre jucatorii celor doua echipe, care nu s-au inteles pe marginea deciziei centralului Marcel Irimie de a acorda avantaj pentru oaspeti la faza premergatoare golului. Ultima sansa de a marca a primei reprize a apartinut rapidistilor, dar sutul-centrare trimis de I. Plamada a lovit bara, astfel ca pauza a consemnat scorul de 2-1 in favoarea gazdelor.

Lipsita de orice veleitati tehnico-tactice, partea secunda a inceput cu o ocazie notabila de partea celor de la Aerostar, faza fiind rezolvata in cele din urma de portarul Bejenariu care a respins in corner un sut puternic de la 15 metri. Pe contre, trupa lui Ioan Radu se putea desprinde pe tabela de marcaj in minutul 90, dar executia nou-intratului Vitel a fost respinsa de pe linia portii de un fundas bacauan. Scor final 2-1 si “ceferistii” bifeaza primele goluri si prima victorie de moral de la venirea lui Ioan Radu pe banca tehnica.

Rapid Suceava a inceput meciul in urmatoarea alcatuire: Artenie – Ghiviziu, Sava, Popovici, C. Ciurla – Golofca, Vaida, I. Plamada, Olariu – Pascanut, Liutek. Antrenor: Ioan Radu. Dupa pauza au mai intrat: Bejenariu, A. Ciurla, F. Plamada, Gigica, Saftiuc, Sfarnaciuc, Avasiloaie, Hutanu, Barbir si Vitel.

Cu ocazia amicalul de astazi cu Aerostar Bacau, antrenorul Ioan Radu a testat si doi jucatori veniti in probe de la divizionara a treia Unirea Dej: mijlocasul Alin Vaida si fundasul central Alexandru Popovici, ambii in varsta de 22 de ani. Ajunsi pe Areni la recomandarea lui Costel Badan, fostul portar al Bucovinei Suceava de la începutul anilor ’90, cei doi au evoluat pe tot parcursul celor 90 de minute ale jocului.