VIDEO | Rapid – SC Bacău: 1-0

Rapid Suceava a revenit astazi la Piatra Neamt pentru cel de-al saptelea si probabil ultimul amical din aceasta iarna. Adversara pe terenul sintetic al complexului de sub Pietricica i-a fost colega de serie SC Bacau.

La capatul unui meci echilibrat, “ceferistii” au bifat a patra victorie din intersezon, dupa ce s-au impus in fata bacauanilor cu scorul de 1-0. Unicul gol al intalnirii a fost marcat de Ghiorghiciuc la jumatatea primei reprize, mijlocasul rapidistilor finalizand cu latul, din mijlocul careului, la coltul lung, o centrare trimisa de Daniel Balan. Bacauanii au avut sansa egalarii in repriza secunda, dar portarul Pascal a fost salvat de bara la o lovitura libera executata de Bogdan Rusu.

A fost un joc cu putine ocazii de gol. S-a jucat mai mult la mijlocul terenului”, a precizat antrenorul secund al formatiei sucevene, Mihai Gurita.

Rapid Suceava a inceput in urmatoarea formula de joc: Rohetki – Balan, Ferariu, Sava, Semeghin – Ghiorghiciuc, Apostol, Sumanariu, Sfrijan, Golofca – Buziuc. Pe parcursul intalniri au mai intrat: Pascal, N. Alexandru, Spatar si Savoaia.

Sfrijan si Balan au parasit terenul accidentati si ingroasa randul indisponibililor.

Vezi o galerie foto de la amicalul Rapid – SC Bacau!

“Ceferistii” au un bilant de patru victorii, doua remize si o singura infrangere in meciurile amicale disputate pana acum: 4-1 cu ACS Bucovina Radauti, 4-0 cu AS Somuz Falticeni, 4-1 cu FC Bucovina Pojorâta si 1-0 cu Sport Club Bacau, 3-3 cu Aerostar Bacau si 1-1 cu FCM Dorohoi, respectiv 0-1 cu Ceahlaul Piatra Neamt.

Amicalul de astazi ar putea fi si ultimul pe care Rapid il disputa inainte de reluarea Ligii a II-a. Testul de sambata cu FCM Dorohoi ar putea fi anulat din cauza numarului mare de accidentati cu care se confrunta gruparea suceveana.

Video & foto: sportclubbacau.ro