Rapid ramane in Liga a II-a

Rapid Suceava a alungat definitiv fantoma retrogradarii de pe stadionul Areni. “Ceferistii” au ramas in Liga II-a, dupa ce au castigat astazi, cu scorul de 5-2, in fata celor de la Sportul Studentesc, intr-un meci disputat pe stadionul “Valentin Stanescu” – Giulesti si care a contat pentru penultima etapa a sezonului 2012/2013.

Condamnata sa castige, echipa suceveana a luat cu asalt poarta gazdelor inca din debutul jocului, dar I. Plamada a ratat intalnirea cu mingea la o centrare trimisa de Negru. Oaspetii aveau sa deschida scorul in minutul 16, cand Semeghin a executat perfect un corner de pe partea dreapta, iar Sava a inscris cu o lovitura de cap. Jocul avea sa ia insa o intorsatura neasteptata la jumatatea primei reprizei, cand Zavoi a iesit in intampinarea lui Paturca, a blocat mingea cu mana dincolo de limita careului mare, iar centralul Sebastian Coltescu i-a aratat direct cartonasul rosu portarului “ceferist”, considerand ca a comis hent in postura de ultim aparator. Lovitura libera rezultata a fost transformata impecabil de Ferfelea, care nu i-a dat nicio sansa nou-intratului Niga, aflat la debutul in Liga a II-a in tricoul Rapidului.

“Alb-visiniii” au pus punct si au luat-o de la capat, reusind sa revina in avantaj in minutul 38, in urma unui penalty obtinut de Semeghin si transformat cu siguranta de Chiriac. Mai mult, doua minute mai tarziu, echipa suceveana s-a desprins pe tabela de marcaj datorita unui gol semnat de acelasi Semeghin, care a preluat o minge in interiorul careului, a pivotat pe langa un fundas si a inscris peste portarul Valceanu, stabilind totodata si scorul pauzei la 3-1 pentru Rapid.

Trupa antrenata de Marin Barbu si Bogdan Tudoreanu a pastrat turatia in partea secunda, iar in primul minut de la reluarea jocului s-a desprins la trei goluri, in urma unei faze norocoase in care Semeghin a sutat la poarta, Valceanu a respins fix in picioarele nou-intratului Buliga, de unde mingea s-a dus in plasa “studentilor”. Rapidistii puteau marca din nou in minutul 57, cand Sava a trimis o bolta cu capul, dar balonul a cazut pe transversala. De partea cealalta, trupa patronata de Vasile Siman a replicat prin ultimul mohican ramas in Regie, atacantul Ferfelea, care avea sa-si treaca in cont dubla in minutul 74, in urma unui noi lovituri libere executata perfect, de aceasta data de la circa 22 de metri. Struniti din tribunele Giulestiului de “Magiun”, sucevenii au inchis tabela in minutul 82, cand Dobos a pasat in adancime pentru Negru, varful oaspetilor s-a descotorosit de fundasii adversi, l-a fentat pe Valceanu si a inscris cu poarta goala.

Scor final 5-2, iar rapidistii isi varsa astfel toata frustrarea acumulata in ultimele patru saptamani, saptamani in care au cheltuit bani aiurea, s-au antrenat pe cand altii erau deja in vacanta, au fost purtati pe drumuri si pe culoarele Federatiei. In urma victoriei de azi, echipa suceveana a acumulat 27 de puncte, a terminat campionatul pe locul 10 in clasament si a trimis Chindia Targoviste in Liga a III-a.

Sportul Studentesc:  Vâlceanu – Banita (’46 Buliga), C. Mihai, Rita, Dumitrescu – Vaduva (’53 Sumudica), Barbu, Olaru (’78 Carjan), Mares – Ferfelea, Paturca.

Rapid CFR Suceava: Zavoi – Balan, Fl. Plamada, Sava, Semeghin – Dobos, Velescu, Sumanariu, Chiriac (’87 Vornicu) – Negru (’87 Homneac), I. Plamada (’23 Niga).