Rapid – Poli Galați: 1-2

Rapid Suceava a dat un mare chix la ultima aparitie stagionala in fata propriilor suporteri, dar a ramas in pole-position in cursa pentru promovarea in Liga a 2-a. Desi a pierdut astazi, pe stadionul Areni, cu scorul de 1-2, in fata celor de la Poli Galati, gruparea “ceferista” se mentine totusi in fotoliul de lider al clasamentului gratie remizei pe care Ceahlaul II a obtinut-o in compania celor de la Sport Club Bacau.

Condamnata la victorie, trupa antrenata de Bogdan Tudoreanu a luat cu asalt jumatatea galateana inca din debutul meciului si Velescu si-a trecut in cont prima ocazie in minutul 9, cand a sutat peste transversala. De partea cealalta, oaspetii au venit sa se apere cu disperare pe Areni si nu s-au ferit sa trimita inca din primele minute cateva mingi in parcul de la Universitate. Fara clarviziune pe faza ofensiva, echipa suceveana si-a creat putine ocazii de poarta in prima jumatate de ora, incheiata de cele doua suturi eronate semnate de Sumanariu si Semeghin. Contrar cursului jocului, oaspetii au detonat bomba pe Areni in minutul 42, cand ghanezul Agbleta a deschis scorul cu un sut norocos din banda dreapta, faza la care mingea a lovit si bara inainte sa intre in plasa portii aparate de Pascal.

Gazdele au iesit de la vestiare hotarate sa intoarca rezultatul de pe tabela, dar s-au pripit in fata portii, unde Marinkovic si Fl. Plamada au trecut pe langa egalare in primele cinci minute de la reluarea jocului. In fata unei defensive supraaglomerate a oaspetilor, rapidistii si-au incercat apoi tirul de la distanta, dar s-au lovit de paradele goalkeeperului Olaru, care a respins in doua randuri mingea la executiile lui Ghiviziu si Suleru. Formatia galateana a scos capul de la cutie pe contraatac si a lovit decisiv in minutul 77, cand nou-intratul Ghinghina a inscris cu un sut pe sub Pascal si a starnit murmure in tribune. De partea cealalta, “ceferistii” au atacat in valuri in ultimul sfert de ora, dar au reusit doar sa reduca din diferenta, dupa ce Marinkovic a transformat o lovitura de la 11 metri in minutul 88. Scor final 1-2 si echipei sucevene i-a trecut glontul pe la ureche. Ajutata de jocul rezultatelor, Rapidul a ramas pe primul loc, cu un avans de un punct, inaintea ultimei etape de campionat, cand se va deplasa la Pascani. Vineri, in lunca Siretului, “ceferistii” vor juca un meci istoric, mare cat o promovare.

Rapid Suceava: Pascal – Bosancu, Fl. Plamada, Velescu, Oniu – Suleru, Stanescu, Romaniuc, Semeghin – Marinkovic, Sumanariu. Antrenor: Bogdan Tudoreanu. Au mai intrat: Golofca, Ghiviziu si I. Plamada.

Clasament: 1. Rapid Suceava 60p, 2. SC Bacau 59p, 3. Petrotub Roman 49p, 4. Sporting 45p…