Rapid – Gloria Buzău: 2-0

Rapid Suceava a incheiat prima jumatate a sezonului regulat al Ligii a II-a pe locul 4 in clasamentul seriei intai. Sambata, in ultima etapa a turului, formatia antrenata de Bogdan Tudoreanu si-a trecut in cont a doua victorie stagionala pe stadionul Areni, dupa ce s-a impus, cu scorul de 2-0, in fata celor de la Gloria Buzau.

Aflati la cel de-al doilea meci in decurs de mai putin de 48 de ore, “ceferistii” si-au trecut in cont prima ocazie abia in minutul 20, cand Stoicescu a respins mingea de pe centrul portii la sutul lui Cerlinca. Golul a picat un minut mai tarziu, cand Apostol a fost faultat in careu de Danita, centralul Florin Ovidiu Mazilu a indicat penalty, iar Matei l-a executat pe portarul oaspetilor de pe punctul cu var de la 11 metri. Fara nicio replica din partea buzoienilor, trupa lui Bogdan Tudoreanu si-a dublat avantajul in minutul in minutul 38, cand Negru a sutat pe joc din interiorului careului, Stoicescu a respins in fata cu piciorul, iar Matei a trimis mingea sub transversala. Avea sa fie al 9-lea gol stagional pentru atacantul venit pe Areni de la Dunarea.

Buzoienii au fost mai periculosi in debutul reprizei secunde, dar Rohetki a fost la post si a respins de la coltul lung la sutul lui Voicu. La poarta opusa, Matei putea bifa hattrick-ul, dar executia in cros a atacantului rapidist a trecut de putin pe langa tinta. Mai norocos nu a fost nici nou-intratul Marinkovic, care a sutat in portarul Stoicescu. In minutul 69, oaspetii au solicitat penalty la interventia in careu avuta de portarul Rohetki asupra nou-intratului Parvu, însa arbitrul a lasat jocul sa continue, stârnind proteste vehemente pe banca Gloriei. Pe contre, Rapidul a inscris din nou in minutul 85, dar golul lui Gheorghiciuc a fost anulat intrucat mingea iesise afara în momentul centrarii lui Daniel Balan. Patru minute mai tarziu, Bobe a primit al doilea cartonas galben si a lasat formatia buzoiana in zece jucatori. Finalul a consemnat debutul tanarului Robert Bosânceanu (15 ani) in Liga a II-a, dar si o ultima mare ocazie de gol in contul Gloriei Buzau, portarul Rohetki reusind sa respinga balonul la sutul lui Damaschin. Rapid Suceava – Gloria Buzau s-a terminat 2-0, iar “ceferistii” bifeaza prima victorie in campionat dupa cinci etape de seceta.

Rapid: Rohetki – Balan, Velescu, Ferariu, Semeghin – Cerlinca (’89 Bosanceanu), Apostol, Sumanariu, Gheorghiciuc – Negru (’60 Marinkovic), Matei (’82 Golofca).

Gloria: Stoicescu – Ct. Vlaicu, Ad. Ghinea, Danita, S. Agache – G. Marcu (’57 Parvu), A. Voicu – Raduca, Bobe, Tigoianu (’46 Ghita) – Pantelie (’66 Damaschin).