VIDEO | FOTO | Rapid CFR – Rapid: 0-0

Rapid CFR este in zodia remizelor. Echipa suceveana si-a trecut in cont al patrulea rezultat de egalitate in luna martie, dupa ce a terminat nedecis, scor 0-0, si meciul disputat duminica, pe stadionul Areni, in compania celor de la Rapid Bucuresti, in cadrul etapei a XXIII-a din sezonul regulat al Ligii a II-a.

Vezi aici rezumatul VIDEO al meciului!

Venirea liderului la Suceava a golit sediile de partid, bisericile, barurile si strazile orasului, aproape 5.000 de spectatori tinand sa fie prezenti la cel mai important meci programat in aceasta primavara pe stadionul Areni. A fost ca-n vremurile bune ale Forestei, o atmosfera de zile mari, dar in care fondul sonor a fost asigurat de galeria giulesteana, formata din aproape 500 de fani.

Nici bine nu s-au desfacut pungile de seminte ca privirile si prim-planul camerelor de filmat s-au mutat de pe jucatori. Era abia minutul 6, cand un “ultras” giulestean a capturat steagul de gard al brigazii sucevene “Cohors Dacorum”, a traversat in fuga tot terenul, iar dupa ce i-a lasat gura-casca pe toti purtatorii ilegali de veste cu steward, a mai sarit o data gardul si s-a oprit in cealalta peluza, fiind retinut cu greu de fortele de ordine in tribune. Plata a venit la sectie. 500 de lei amenda si interdictia de a mai intra pe stadioanele din Romania timp de un an de zile pentru pustanul teribilist din Valcea.

Suporter - Rapid Suceava - Rapid Bucuresti

Odata reluat jocul, “ceferistii” au ridicat pentru prima oara publicul in picioare in minutul 10, cand Apostol a sutat plasat de la 18 metri, dar portarul Draghia a fost pe faza si a boxat mingea in lateral. Cu un adversar bine asezat in teren in fata lor, giulestenii au gasit cu greu culoarele spre poarta aparata de Hantascu. A reusit-o Nkoyi in minutul 32, dar sutul congolezului a trecut mult peste transversala. In jumatatea opusa, trupa antrenata de Costel Ilie a avut doua sanse de a deschide scorul pe finalul primei reprize, dar executiile juniorului Danila au ocolit de fiecare data tinta. Nimic la nimic la pauza. 0-0.

Sfrijan, folosit pe postul de fundas central, a semnat prima ocazie din repriza secunda, sutand puternic, peste bara, de la 30 de metri. In minutul 55, publicul sucevean a amutit. Nkoyi a primit o pasa in careu, a sutat printre picioarele unui aparator advers, dar mingea s-a scurs milimetric pe langa poarta. Peste doar cinci minute, “ceferistii” au avut din nou sansa, Raul Costin nimerind bara transversala cu un voleu din 16 metri, la o faza in care Hantascu a ramas spectator. La poarta opusa, in minutul 64, Apostol l-a testat pe Draghia cu o lovitura de cap din opt metri, dar mingea a fost retinuta cu usurinta de goalkeeperul oaspetilor. Avea sa fie ultima ocazie notabila a echipei sucevene. Costel Ilie a cerut retragerea in transee, lasandu-l in avanposturi doar pe Mircea Negru, prea izolat si huiduit aiurea in momentul schimbarii de catre cocalarii veniti sa-si faca selfie-uri, duminica, pe stadion.

De partea cealalta, trupa lui Dan Alexa a fortat golul victoriei, dar Hantascu a retinut in doua randuri la executiile lui Nkoyi si Morar. Giulestenii puteau pleca cu toate punctele de pe Areni, dar s-a opus Sfrijan, stoperul de ocazie al gazdele reusind in minutul 88 sa respinga mingea de pe linia portii la o lovitura de cap trimisa de Cruz. S-a terminat 0-0, iar formatia suceveana scapa neinvinsa si din cea de-a doua intalnire directa disputata in acest sezon in fata giulestenilor. Singurul lucru care a lipsit astazi, pe Areni, a fost golul.

Danila - Rapid Suceava - Rapid Bucuresti

Rapid Suceava: Hântascu – D. Balan, D. Ciobanu, Sfrijan, Semeghin – Golofca (Mateiciuc ’83), Danila, Aeroaiei, G. Apostol (Gheorghiciuc ’72) – I. Plamada – M. Negru (Tudorache ’78). Antrenor: Costel Ilie.

Rapid Bucuresti: Draghia – Kusnir, Robuste, Fran Cruz, Fota – R. Costin, Luque – Tudoran (G. Ganea ’76), N’Koyi (Potecea ’85), I. Popa (M. Martin ’59) – V. Morar. Antrenor: Dan Alexa.

Dan Alexa se astepta la un meci greu la Suceava. Asa a si fost, din moment ce formatia giulesteana a plecat cu un singur punct de pe Areni, iar pe teren nu arata nici pe departe ca o formatie de Liga I. “A fost un meci asa cum ma asteptam. Suceava s-a aparat cu 10 jucatori in spatele mingii.  Am intalnit o echipa bine organizata, o echipa si-a propus sa nu primeasca gol si sa ne surprinda pe contraatac. A fost foarte mult angajament si de-o parte si de alta, dar fara duritati. Noi am jucat cu mai mult nerv in repriza a doua, am adus mult mai usor mingea in fata portii, am avut doua situatii clare, dar am castigat doar un punct. Sunt si astfel meciuri. Am venit sa castigam la Suceava, dar pe un teren greu, este greu sa surprinzi un astfel de adversar”, a declarat antrenorul giulestean.

Dan Alexa a remarcat atmosfera din tribune si patru jucatori din echipa adversa: “A fost o atmosfera frumoasa, Rapidul aduce suporteri peste tot. Remarcatii sunt Semeghin si Daniel Balan, jucatori foarte importanti pentru echipa din Suceava, dar si mijlocasii centrali, Aeroaiei si Danila”.

Vezi o galerie foto realizata de Codrin Maleş!

Vezi o galerie foto realizata de Bogdan Bitca!

Costel Ilie si-a felicitat elevii pentru atitudine. “Sunt multumit de joc. Tin sa-mi felicit echipa pentru ca a facut un meci bun, cu o risipa foarte mare de efort. Ne-am adaptat mai bine la starea terenului. Am preferat un joc de contraatac. Am inchis bine culoarele spre poarta noastra si nu le-a dat posibilitatea adversarilor sa se apropie. Le-am cerut baietilor sa se autodepaseasca pentru ca ii vedea o tara intreaga. Jucau impotriva Rapidului, impotriva liderului”, a declarat Costel Ilie. Tehnicianul “ceferistilor” i-a laudat pe cei doi juniori titulari, Aeroaiei si Danila: “Copii au valoare, trebuie sa-i incurajam, chiar daca sunt fluctuanti in evolutii. Azi pot sa faca un meci mare, maine pot fi de nerecunoscut. Acum au aratat ca ne putem miza pe ei, ca nu sunt doar asa, la numar, in lot”.

Seful bancii tehnice de pe Areni a multumit publicului sucevean si a glumit pe seama momentului din minutul 6, cand un fan giulestean a patruns pe gazon. “Atmosfera a fost foarte frumoasa. Tinem sa multumim publicului sucevean. Cat despre suporterul care a intrat pe teren, acesta face parte din peisaj. Din ce am vazut era bun acrobat. Dupa usurinta cu care a sarit gardul, era bun de angajat la pompieri… 🙂”, a glumit Costel Ilie.