Rapid CFR, în Liga a III-a

Judeţul Suceava va avea 2 echipe în al treilea eşalon fotbalistic al ţării. Formaţiei Juventus Fălticeni i s-a alăturat şi Rapid CFR Suceava, echipa din cartierul Iţcani reuşind să se impună în barajul pentru promovare în faţa reprezentantei judeţului Mureş. Sâmbătă, 31 mai, s-au disputat meciurile de baraj pentru promovarea în Liga a III-a, întâlniri la care au participat echipele campioane din cele 42 de judeţe ale ţării. Reprezentanta Sucevei, Rapid CFR, a câştigat jocul de baraj şi va evolua în sezonul viitor în acest eşalon. Formaţia suceveană a tranşat soarta partidei pe care a susţinut-o în judeţul Bistriţa împotriva campioanei judeţului Mureş, ASO Miercurea Nirajului, după 115 minute de joc, scor 2-1. Golurile ceferiştilor au fost marcate de Romaniuc în minutul 30 şi Marius Ciobanu în prelungirile partidei. După 90 de minute scorul a fost egal, 1-1, însă cu cinci minute înainte de încheierea prelungirilor, jucătorii suceveni au înscris asigurându-şi astfel victoria. Prin urmare, în viitorul sezon al celui de-al treilea eşalon valoric al ţării, judeţul Suceava va fi reprezentat de două formaţii: Juventus Fălticeni şi Rapid CFR Suceava. Într-un alt meci, organizat de AJF Suceava şi disputat pe stadionul “Nada Florilor” din Fălticeni, s-au înfruntat campioanele judeţelor Botoşani şi Iasi. Ecologistul Luceafărul a dispus cu 1-0 de AS Iris Iaşi şi a promovat în Liga a III-a.