VIDEO| Rapid București – Rapid Suceava: 1-1

Rapid Niga

Rapid CFR Suceava este prima echipa care pleaca neinvinsa din Giulesti in aceasta toamna. Echipa condusa de Bogdan Tudoreanu a remizat luni seara, scor 1-1, pe terenul celor de la Rapid Bucuresti, in duelul primelor doua clasate in seria intai a Ligii a II-a. Dramatismul a fost la el acasa pe stadionul de sub podul Grant. A fost un meci cu de toate: un autogol, un gol, doua penaltyuri ratate, o bara, un cartonas rosu si un antrenor trimis in tribune.

Vezi aici rezumatul VIDEO al meciului!

“Ceferistii” au inceput fara trac intalnirea cu principala favorita la promovare, Aeroaiei tragand primul semnal de alarma la poarta giulesteana in minutul 10. Deschiderea scorului a venit in minutul 13, cand Semeghin a executat o lovitura libera din banda stanga, iar Kusnir a deviat mingea cu tibia, in propria poarta, pentru 1-0 in favoarea formatiei sucevene. Fara nicio replica din partea trupei antrenate de Dan Alexa, lipsita de orice idee pe faza ofensiva, “ceferistii” au trecut pe langa golul doi la jumatatea primei repriza, cand portarul Romero a fost salvat de bara la o lovitura libera din marginea careului executata de acelasi Semeghin. Sumanariu, unul dintre cei mai buni jucatori de pe teren, a trecut la randul lui pe langa gol in minutul 38, mingea din lovitura libera trimisa de mijlocasul sucevean fiind respinsa de sub transversala de Romero. Finalul primei reprize a consemnat eliminarea lui Dan Alexa, antrenorul giulestenilor fiind trimis in tribune de catre centralul Iulian Calin dupa ce a patruns pe gazon si a lovit o minge aflata inca in joc.

Gazdele au riscat la pauza, au mai introdus un atacant, pe Cioabla, dar primele ocazii ale reprizei secunde au apartinut tot sucevenilor, Enciu ratand in doua randuri tinta pe contraatac. Giulestenii au replicat prin doua ocazii ale lui Tudoran, care mai intai a fost blocat de Enciu, iar mai apoi a tras in plasa laterala dupa o patrundere in careul lui Niga. Cu galeria pe faza de atac, bucurestenii au reusit egalarea in minutul 72, cand Tudoran a centrat de pe partea stanga, iar Martin i-a luat prim-planul lui Sorin Ciobanu si a inscris cu o lovitura plasata de cap. Mai mult, peste doar cinci minute, gazdele puteau trece in avantaj.

Rapid Niga penalty

Nou-intratul Danila a facut o alunecare imprudenta in careu asupra lui Trandu, arbitrul a dictat penalty, dar acelasi mijlocas giulestean nu l-a putut pacali pe Toma Niga, care a ghicit coltul si a respins in lateral. Sarjele gazdelor s-au mai potolit odata cu minutul 83, cand cehul Josl a vazut direct cartonasul rosu dupa o intrare cu talpa asupra lui Vrabie. In ciuda inferioritatii numerice de pe teren, echipa condusa de Dan Alexa putea pastra toate cele trei puncte in Giulesti in minutele de prelungire. Niga s-a opus mai intai golului in minutul 90+1, respingand mingea de sub transversala la un sut frumos trimis de Tudoran. In minutul 90+3, intreaga aparare suceveana si-a pus mainile in cap, dupa ce Enciu a avut o interventie ca la volei in propriu careu, iar centralul Iulian Calin a indicat din nou penalty pentru gazde. Nou-intratul Luque si-a asezat mingea pe punctul cu var de la 11 metri, dar executia mijlocasului spaniol a trecut mult peste poarta lui Niga. 1-1 la final.

Rapid Bucuresti: Romero – Kusnir, Robuste, Grassi, Josl – C. Raiciu (’46 Cioabla), Moke, Trandu – I. Popa (’30 Martin), Embalo (’69 Luque), Tudoran. Antrenor: Dan Alexa.

Rapid Suceava: Niga – D. Balan, S. Ciobanu, Ferariu, Semeghin – Golofca, Aeroaiei (’67 Danila), Sumanariu (’55 Sfrijan), Vrabie – M. Negru (’71 Onciu), M. Enciu. Antrenor: Bogdan Tudoreanu.