Rapid Bucureşti – Bucovina Pojorâta: 5-0

RapidFansRapidFans

Rapid Bucuresti s-a razbunat cu varf si indesat dupa infrangerea suferita toamna trecuta la Pojorata. Sambata, in meciul retur, formatia giulesteana s-au impus pe teren propriu, in fata Bucovinei, cu categoricul scor de 5-0.

In direct la Digi Sport, sucevenii au inceput curajos intalnirea de sub podul Grant, bifand prima ocazie in minutul 11, cand Marin a trimis mingea cu capul, pe langa poarta, dupa o centrare de partea dreapta. Prefatata de ratarea lui Raiciu, care l-a luat la tinta pe goalkeeperul sucevean din sapte metri, deschiderea scorului a venit in minutul 20, cand Morar a executat o lovitura libera din banda stanga, iar Moisi a deviat nefericit mingea in propria poarta, imparabil pentru Raul Pop. Trupa lui Dan Alexa isi putea dubla avantajul in minutul 38, dar Pop a respins in lateral la o reluare spectaculoasa a lui R. Costin. Fara antrenorul Danut Mandrila pe banca, acesta fiind suspendat, Pojorata a expediat primul sut pe spatiul portii prin Alexandru Marin, a carui drept de joc a fost contestat de giulesteni inainte de meci.

Marin a semnat si prima ocazie a reprizei secunde, sutul din intoarcere trimis de masivul atacant al oaspetilor fiind retinut fara probleme de portarul Draghia. Anuntat de ocazia lui Tara, golul doi a picat in minutul 70, cand Tudoran a centrat in interiorul careului pentru Nkoyi, iar atacantul nigerian a inscris cu un sut la coltul lung. Fara mari sperante sa mai revina pe tabela de marcaj, Bucovina a capotat in ultimul sfert de ora al intalnirii. Mai intai, in minutul 79, Tudoran a dus scorul la 3-0, dupa ce a preluat o minge in careu si a punctat cu un sut la coltul scurt. Apoi, in minutul 90, acelasi Tudoran a pasat in apropierea punctului de la 11 metri, de unde Morar a reluat imparabil pentru Pop. Bomboana pe coliva bucovinenilor a fost pusa in ultimul minut al prelungirilor, cand Jarda l-a faultat pe Ganea in careu, iar Popa a stabilit scorul final la 5-0 din penalty.

Rapid Bucuresti: Draghia – Kusnir, Avramia, Fran Cruz, Fota – Raiciu (Tudoran ’46), R. Costin, I. Popa – N’Koyi (G. Ganea ’82) – Tara (Rafa Jorda ’61), V. Morar. Antrenor: Dan Alexa.

Bucovina Pojorata: R. Pop – D. Cristescu, Moisi, Rauta, Jarda – Buhacianu (Acostachioae ’75), Cainari, Jugaru, Nutescu – Al. Marin (V. Stanescu ’80), M. Coman (Târtârau ’88). Antrenor: Bogdan Grosu.