Railex, locul 5 la Hunedoara

Railex Suceava a terminat pe locul 5 la cea de-a saptea editie a turneului final din cadrul Campionatului National de minifotbal, competitie ce a reunit la finele saptamanii trecute, la Hunedoara, cele mai bune 20 de echipe din intrega tara. Formatia patronata de Ilie Lahman a ratat calificarea in careul de asi, dupa ce a fost eliminata in sferturile de finala de campioana editiei din 2013, Juventus Sibiu.

Campioana absoluta pe plan local, Railex a inceput in tromba turneul final, castigand meciul de debut, jucat in compania gruparii Salamandra Zalau, cu un categoric scor de 8-0, la capatul a doua reprize trase la indigo, in care “alb-rosii” au punctat pe tabela prin Nemes (3), Tomescu (2), Romaniuc, Irimia si P. Bosancu.

Gruparea suceveana a recidivat in cel de-al doilea meci, incheind ziua de vineri cu maximum de puncte, dupa ce s-a impus, in direct la GSP TV, cu scorul de 2-1, in fata localnicilor de la CSD Deva (foto), gratie golurilor semnate de Nemes si Corban.

Sambata dimineata, “alb-rosii” au schimbat tactica si au jucat mult mai prudent in meciul cu Pheonix Craiova. Decisiva pentru stabilirea ocupantei primului loc in grupa, partida s-a incheiat la egalitate, scor 1-1, dupa ce Corban a deschis scorul pentru suceveni, iar oltenii au egalat pe finalul primei reprize. La loviturile departajare, suceveanul Danut Tipa a bifat o parada, Tomescu si Romaniuc au executat impecabil, craioveni au trimis un penalty pe langa poarta, iar Railex a acumulat doua puncte in plus, dupa ce s-a impus in final cu scorul general de 3-1.

Desi a acumulat opt puncte dupa trei etape, formatia lui Ilie Lahman mai avea nevoie de cel putin un rezultat de egalitate in meciul cu Dolce Vita Targu Jiu pentru a-si asigura accederea in sferturi, iar “alb-rosii” au tremurat serios pentru calificare. Fara nimic de pierdut, gorjenii au inceput dezinvolt jocul, reusind sa se distanteze inca din debutul meciului la doua goluri pe tabela de marcaj. Railex a replicat inainte de pauza, printr-un gol inscris de Nemes, insa formatia din Targu Jiu si-a refacut ecartul la o lovitura de colt. Bosancu si compania si-au revenit insa la timp, au presat constant in ultimele sase minute si au restabilit egalitatea la 3-3 prin reusitele dornenilor Irimia si Nemes. La loteria penaltyurilor, dupa a cincea serie de executii, echipa suceveana s-a impus cu scorul de 3-2, prin golurile lui Tomescu, Romaniuc si Fl. Ailenei, terminand pe prima pozitie in cadrul Grupei A.

Tragerea la sorti a sferturilor a scos in fata Railexului formatia Juventus Sibiu, iar “alb-rosii” au inceput practic meciul de la 0-1, dupa ce ardelenii au deschis scorul la o balbaiala a defensivei sucevene. Desi au fortat egalarea cu toate liniile, sucevenii s-au lovit fie de ghinion, fie de forma buna a portarului advers, iar contrar cursului jocului, Juventus si-a dublat avantajul pana la pauza, dupa ce portarul Tipa a iesit imprudent dincolo de limita careului, arbitrul a mutat infractiunea in interiorul suprafetei de pedeapsa, iar sibienii au marcat ulterior cu un sut plasat de pe punctul de la 7 metri. La jumatatea reprizei secunde, ardelenii si-au triplat avantajul la capatul unei faze in care sucevenii au solicitat in zadar al saselea fault, dupa ce un atacant sibian a interceptat o minge de pe fruntea lui Tomescu, iar in loc de 3-2 s-a facut 4-1 pe tabela de marcaj. Railex a spart in cele din urma ghinionul dintr-o lovitura libera transformata de Corban, insa Juventus a refacut ecartul de trei lungimi dupa o noua gafa a portarului Tipa. Ultimele minute s-au desfasurat intr-un singur sens, spre poarta sibienilor. Romaniuc a ratat mai intai o lovitura de pedeapsa de la 9 metri, trimitand la o palma de tinta, dar s-a revansat la urmatoarea faza, cand a marcat pentru scorul de 2-4 din gura portii. Inghesuiti in propria jumatate, sibienii au comis a saptea greseala la intrarea in ultimele doua minute, dar portarul lor a respins lovitura de pedeapsa executata de Tomescu. Scor final 4-2 in favoarea formatiei Juventus Sibiu, iar Railex paraseste competitia in faza sferturilor de finala, dupa un meci pe care l-a dominat in plan ofensiv, dar in care a platit tribut gafelor comise de portarul Tipa si greselilor clare de arbitraj.

Railex Suceava a mizat la turneul final de la Hunedoara pe urmatorul lot de jucatori: Danut Tipa, Ovidiu Livischi – portari, Florin Ailenei, Ovidiu Bosancu, Paul Bosancu, Sergiu Corban, Adrian Ungureanu, Radu Tomescu, Mihai Gurita, Andrei Irimia, Ionel Nemes, Marius Romaniuc si Vladut Murariu. Delegat: Daniel Haraga.

Noua campioana a Romaniei la minifotbal a devenit Juventus Sibiu, nimeni alta decat echipa care a eliminat Railex Suceava in faza sferturilor de finala. Gruparea ardeleana a pus mana pe trofeu, dupa ce s-a impus cu scorul de 2-0 (1-0) în fata jucatorilor de la Oz Er Golden Boys Bacau, în finala Campionatului National de Minifotbal, desfasurata duminica seara la Hunedoara. Golurile formatiei câstigatoare au fost marcate de Apostu si Greavu, dupa ce meciul a fost întrerupt mai multe minute din cauza ploii. Locul al treilea în turneul final a fost ocupat de ABC United Bucuresti, prin victoria cu 4-3 în fata celor de la Mav Glissando Timisoara, dupa executarea loviturilor de departajare. La finalul timpului regulamentar de joc, cele doua echipe se aflau la egalitate, scor 1-1.

Fostul stelist Petre Marin (ABC United Bucuresti) s-a remarcat în cadrul jocului si ca portar, în timpul loviturilor de departajare, dupa ce goalkeeper-ul echipei din Capitala a primit cartonas rosu. Marin a aparat o lovitura de la noua metri si doua de la sapte metri, dar a ratat, si el, un penalty. Cel mai bun jucator al turneului a fost desemnat Razvan Radu (ABC United Bucuresti), iar premiul pentru cel mai bun portar al competitiei a fost acordat lui Gabriel Cosa (Oz Er Golden Boys Bacau).

Juventus a câstigat in 2012 Cupa României si a fost la un pas si de a lua SuperCupa.

Douazeci de echipe din toata tara s-au reunit la Hunedoara, de vineri pâna duminica, unde a avut loc cea de-a saptea editie a Campionatului National de minifotbal, competitie dedicata amatorilor. Potrivit presedintelui Federatiei de Minifotbal din România, Razvan Burleanu, acest sport are o dinamica pozitiva, la nivel national fiind legitimati peste 30.000 de jucatori, în 36 de judete. Fostul mare fotbalist Romica Gabor, „Balonul de Aur” de la Mondialul de tineret din 1981, s-a alaturat si el sustinatorilor minifotbalului, devenind cu ocazia acestui eveniment un ambasador al minifotbalului si al încurajarii dezvoltarii sportului de masa.

Anul aceste printre jucatorii de minifotbal care au luat parte la Campionatul National au fost si fosti fotbalisti retrasi din activitate în prezent, cum ar fi Petre Marin, Adrian Pitu, Adrian Neaga, Leonard Naidin, Mihai Gurita sau Eugen Beza.

A fost un spectacol total cu un nivel foarte ridicat si, mai mult decât atât, cu foarte multa daruire din partea tuturor jucatorilor, ceea ce confirma faptul ca minifotbalul este un sport foarte iubit în tara noastra si ca are totodata capacitatea de a aduce la un loc zeci de mii de practicanti, contribuind astfel la dezvoltarea sportului de masa„, a declarat Razvan Burleanu, presedintele Federatiei de Minifotbal din România si al Federatiei Europene de Minifotbal.

La Hunedoara a fost prezent si presedinte federatiei internationale,  cehul Filip Juda, care a ramas impresionat de nivelul minifotbalului românesc, ce justifica înca o data cele trei titluri europene câstigate de nationala de minifotbal a României.