Railex a ajuns până în sferturile Cupei României

Railex Suceava a fost la doua minute de a-si trece in palmares o noua performanta in minifotbalul romanesc. Formatia patronata de Ilie Lahman a ajuns, la sfarsitul saptamanii trecute, pana in sferturile de finala ale Cupei Romaniei, ratand insa calificarea in careul de asi al competitiei in mod dramatic, la loviturile de departajare de la 7 metri, de VLD Trans Baia Mare.

Condusi de pe margine de antrenorul Costel Ilie, “alb-rosii” au avut parte de un start perfect la turneul final de la Bistrita, castigand meciul de debut din faza grupelor la scor de tenis, 6-0, in fata celor FC Iancris Ramnicu Valcea, gratie golurilor marcate de Tomescu (3), Bijec, Corban si Berezoschi. In cel de-al doilea meci, formatia suceveana s-a impus, cu scorul de 3-2, in fata sibienilor de la Borussia Hermannstandt, prin reusitele lui Leuciuc, Bijec si Gurita, asigurandu-si astfel calificarea in saisprezecimi inca de vineri seara. Cum adversarul de sambata dimineata, Rossonerii Arad, nu s-a mai prezentat la teren, Railex Suceava a castigat grupa O cu maximum de puncte.

In saisprezecimile de finala, echipa suceveana a dat peste formatia Rosu Deva in fata careia s-a impus, cu scorul de 3-2, la finalul unei partide decisa de golul lui Corban si de o dubla semnata de Bijec. Desfasurat printre rafale de ploaie, meciul din optimi, contra celor de la AS Luciano Arad, s-a terminat cu scorul de 3-0 in favoarea celor de la Railex, cu Bijec, de doua ori, si Ghiviziu, pe lista marcatorilor. Ramasa fara aportul lui Tomescu, care a parasit competitia, suspect de ruptura musculata, trupa condusa de Costel Ilie a intalnit in faza sferturilor VLD Transport Baia Mare. “Alb-rosii” au deschis repede scorul, prin cel mai bun jucator din lot, Andrei Bijec, aflat la cea de-a saptea reusita personala, dar s-au vazut egalati printr-un gol norocos al maramuresenilor, la o faza in care mingea a lovit tranversala, apoi spatele portarului Tipa, inainte de a intra in plasa. Railex a revenit in avantaj la jumatatea reprizei secunde, dupa corner finalizat cu gol de Viorel Stan, dar nu a putut tine de scor, baimarenii egaland cu doua minute inainte de final, tot in urma unui corner. La loteria loviturilor de departajare, maramuresenii au batut primii, marcand pe banda rulanta, aventura celor de la Railex luand sfarsit dupa ce-a de-a saptea serie de lovituri, cand au sutat pe langa poarta.

Railex a mizat la turneul final al Cupei Romaniei pe urmatorul lot: Danut Tipa, Catalin Pascal – Laurentiu Berezoschi, Andrei Bijec, Ovidiu Bosancu, Sergiu Corban, Alexandru Ghiviziu, Nae Gliga, Mihai Gurita, Vlad Leuciuc, Vlad Murariu, Viorel Stan si Radu Tomescu. Antrenor: Costel Ilie. Delegati: Ionel Cazacu si Dan Haraga. Patronul echipei: Ilie Lahman.

Inter Conti a fost eliminata de castigatoarea trofeului

Inter Conti, cea de-a doua echipa suceveana prezenta la turneul final al Cupei Romaniei de la Bistrita, a avut de asemenea un parcurs perfect in faza grupelor, calificandu-se mai departe cu trei victorii din trei meciuri: 3-0 cu Frontiera Galati, 6-1 cu Cristur Hunedoara si 6-2 cu Independentul Darabani. In saisprezecimile de finala, “alb-albastrii” au avut ghinionul de a intalni pe La Bolta Alba-Iulia, o formatia mult mai mobila, cu un plus la pregatirea fizica, care s-a impus in fata sucevenilor, cu scorul 6-3, iar ulterior a cucerit marele trofeu, dupa ce castigat in finala, in fata gazdelor de la River Plate.

Inter Conti s-a bazat pe urmatorul lot: Andrei Lucaciu, – Alex Afloarei, Ionus Boghiu, Lucian Burlacu, Constantin Minciuna, Marius Onciu, Dinu Oniu, Petru Razlog, Vlad Razlog, Marius Romaniuc, Cristian Spatar si Vasile Tcaciuc.

Podiumul a fost completat de Golden Boys Bacau, care a trecut in finala mica, cu scorul de 3-2, de formatia VLD Transport Baia Mare. Festivitatea de premiere a fost oficiata de presedintele FR Minifotbal, Ioan Onicas, primarul Ovidiu Cretu, fostul presedinte al Gloriei Bistrita, Jean Padureanu, si principalul organizator Raoul Borsos. Trofeul Fair-Play a ajuns la Rechinii Autoland Hosu Zalau, cel mai bun jucator al competitiei a fost desemnat Marian Glavan (La Bolta Alba Iulia), cel mai bun portar – Gabriel Cosa (Golden Boys Bacau), MVP-ul competitiei – Ionel Cosneag (River Plate Bistrita).