Primul punct stagional

ACS Bucovina Radauti a cucerit primul punct in mandatul antrenorului Daniel Stoica, dupa ce a remizat alb astazi, scor 0-0, pe terenul celor de la Petrotub Roman.

Prudenta a fost cuvantul de ordine in debutul intalnirii de pe stadionul “Moldova”, astfel ca primul sfert de ora a consemnat o singura ocazie notabila de gol, portarul Butnariu fiind salvat de bara la un sut de la distanta expediat de romascani. Cele doua formatii au lasat garda jos pe finalul primei reprize, cand Butnariu s-a opus miraculos in doua randuri in situatie de unu la unu cu atacantii gazdelor, iar pe contraatac, Stan a ratat de putin tinta cu un sut din coltul careului mare, pentru ca apoi Sabie sa fie oprit prin fault la marginea suprafetei de pedeaspa, lovitura libera rezultata fiind executata in zid de catre Zaremba.

Radautenii au avut din nou sansa deschiderii scorului in minutul 60, dar Pasaila a sutat peste transversala din centrul careului. De partea cealalta, gazdele au presat constant, dar fara efecte pe tabela. Pe contre, “galben-albastrii” puteau da lovitura la Roman in ultimul minut al prelungirilor, dar Sabie a trimis peste tinta si meciul s-a incheiat cu o remiza alba. Scor final 0-0 si Bucovina Radauti obtine primul punct din ultimele trei confruntari directe cu cei de la Petrotub.

Bucovina Radauti: Butnariu – Stan, H. Popa, Alupei, Purici, Viu, Pasaila, Zaremba, Pamparau, Sabie, Popescu. Au mai intrat: C. Ciurla, Botusan, Apetrei si Nitu.