Primele seturi, primul punct

CSMU Suceava a spart ghinionul pe prima scena a voleiului romanesc. Dupa o serie de sapte infrangeri consecutive la zero si aproape doua luni de asteptare, trupa pregatita de Victor Pancu a bifat sambata primele seturi si, totodata, primul punct in Divizia A, in meciul disputat, in sala “Unirea”, in compania voliebalistilor de la Stiinta Exploatari Baia Mare si care s-a incheiat cu scorul de 2-3 in favoarea oaspetilor.

Desi infruntau o formatie cu pretentii la cupele europene, voleibalistii suceveni au inceput jocul extrem de dezinvolt, reusind, la jumatatea primului set, sa conduca pe rand la o diferenta de doua puncte, la scorul de 10-8 si 14-12. Aparentul echilibru de pe tabela avea sa se mentina insa doar pana la scorul de 16-16, moment din care maramuresenii si-au trecut in cont noua puncte consecutive, inchizand setul en-fanfare la 16-25.

Actul secund a inceput dupa acelasi scenariu, cu echipa lui Victor Pancu conducand ostilitatile de la fileu in prima parte a setului, incheiata cu scorul de 11-9. Gazdele au dovedit insa din nou ca o minune in sala “Unirea” tine doar jumatate de set, astfel ca Stiinta Exploatari a revenit pe tabela si dupa o serie de cinci puncte consecutive a intors scorul la 12-15, pentru ca in final sa se impuna cu 19-25.

Baimarenii au redus turatia motoarelor odata cu setul 3, iar pe fondul relaxarii premature din tabara oaspete, CSMU Suceava a luat destul de repede un avans de trei puncte, scor 10-7. Gluma s-a ingrosat si mai mult in partea finala a setului, cand trupa lui Victor Pancu si-a marit ecartul la patru puncte, scor 21-17. Desi au reusit sa se apropie la 23-22 de suceveni, voleibalistii pregatiti de Marius Botea au clacat la o minge jucata de Didorciuc, stangacie ce le-a permis gazdelor sa castige primul set din actualul sezon la 25-23.

Aceasta reusita a ridicat moralul din tabara sucevena, Hutuleac si compania izbutind sa inceapa perfect si cel de-al patrulea set, unde au condus pe rand la o diferenta de trei lungimi la scorurile de 4-1 si 11-8. Stiinta nu a predat armele, astfel ca, dupa doua sarje a cate patru puncte consecutive, a intors scorul de 13-17 si, mai apoi la 16-20. Maramuresenii si-au pierdut insa luciditatea spre sfarsitul setului, cand s-au intrecut in gafe si preluari gresite, fapt ce le-a permis gazdelor sa restabileasca egalitatea la 21-21. Purtati pe val de spectatori, sucevenii au castigat setul 4 in tiebreak, scor 27-25, egaland astfel situatia la seturi la 2-2.

Stiinta si-a luat rolul de favorita in serios in setul decisiv, unul in care baimarenii s-au distantat treptat la 4-9 si 5-12, pentru ca in final, dupa aproape doua ore de la startul jocului, sa inchida setul la 9-15 si jocul la 2-3.

CSMU Suceava: Sasu, Hutuleac, Ursachi, Bocancea, Giurca, Orasanu, Olteanu, Somesan.

Stiinta Baia Mare: Raileanu, Teusan, Tutea, Didorciuc, Socaciu, Neamt, Tofan, Kecskemeti.

12. CSMU Suceava 8 0 8 2-24 1p

Meciul sambata dintre CSMU Suceava si Stiinta Baia Mare a inceput cu o intarziere de ora, dupa ce, unul dintre arbitrii intalnirii, nemteanul Cristian Oautu a suferit un accident de circulatie in drumul spre Suceava.

In runda urmatoare, programata sambata, formatia lui Victor Pancu va avea un meci infernal pe terenul campioanei en-titre Remat Zalau, o echipa care a castigat toate cele opt meciuri disputate in actualul sezon.