Prima deplasare, primul eşec

Primul meci in deplasare a insemnat si prima infrangere pentru Sporting Suceava in noul sezon al Ligii a III-a. Echipa antrenata de Mihai Gurita a fost invinsa sambata, cu scorul de 0-1 (0-0), pe terenul Stiintei Miroslava, in ultimul joc al etapei a doua.

Formatia ieseana a dominat primul sfert de ora al intalnirii, dar Afloarei a pastrat poarta intacta la ocaziile bune avute de Bolboceanu si Tacutanu. “Alb-verzii” au echilibrat jocul spre jumatatea reprizei intai, cand si-au creat si doua oportunitati de gol, prima la o lovitura libera de la 20 de metri, iar cea de-a doua la o lovitura cu capul trimisa de Lesanu si respinsa de pe linia portii de un fundas advers. Pe contre, gazdele puteau deschide scorul in minutul 25, dar mingea deviata pe spate de Apetrei a sters bara portii sucevene si pauza consemna un alb 0-0 la Miroslava.

Sporting a inceput mai bine partea secunda, iar la un sfert de ora de la reluare a avut o sansa monumentala. Bilt a profitat de o ezitare a defensivei gazdelor, a scapat singur cu Avram, dar nu a putut trimite in plasa, goalkeeperul iesean inchizandu-i perfect unghiul. Ocazia avea sa se razbune in minutul 68, cand fostul rapidist Caragea a prelungit pe spate o minge aruncata de la margine, iar Tapan a inscris cu un voleu din sase metri. Miroslava putea scapa de emotii cu opt minute inainte de final, dar Afloarei a fost salvat din nou de bara la sutul lui Paul Tincu.

Sporting: Afloarei – Longher, Kuruc, Vitu, Bagu – Vornicu, Ferariu, Guceanu, Lesanu – Nechitoaia, Bilt. Au mai evoluat: Ioancea, Antonesei si Narcis Alexandru.