Premiile LPS – 2009 (video)

Liceul cu Program Sportiv din Suceava şi-a desemnat vineri cei mai buni sportiv din anul 2009. Pe primul loc s-a aflat atletul Vasile Gheorghe, iar podiumul a fost completat de Gabriel Conache de la rugby şi Vasile Dudău de la lupte greco-romane.

La festivitatea de premiere au participat directorul liceului, Dumitru Bernicu, inspectorul şcolar Gheorghe Coman, preşedintele Cetăţii, Ciprian Anton şi antrenorul echipei de volei, Victor Pancu. Dacă anul trecut, laureatul LPS a fost luptătorul Ioan Burlică, de data aceasta pe primul loc s-a situat atletul Vasile Gheorghe, pregătit de antrenorul Toader Flamand. Pe locul doi a urcat Gabriel Conache, cel mai promiţător tânar rugbyst al Sucevei. Luptele au avut şi ele un reprezentant pe locul II în persoana lui Vasile Dudău, câştigător al medaliei de aur la Campionatul European de cadeţi. Rezultatele sportivilor de la LPS în 2009 au fost cele mai bune din ultimul deceniu. Reprezentanţii Liceului cu Program Sportiv au câştigat 29 de medalii în acest an, iar 11 dintre aceştia au participat la Campionate Europene şi Balcanice.