Politehnica Iași – CSU Suceava: 27-33

CSU Suceava a reusit a cincea victorie stagionala in Liga Zimbrilor la handbal masculin, dupa ce s-a impus duminica seara, pe terenul ultimei clasate, Politehnica Iasi, cu scorul de 33-27, intr-un meci contand pentru etapa a 18-a.

Echilibrul a fost cuvantul de ordine intr-o prima repriza in care niciuna dintre echipe nu a reusit sa se desprinda la mai mult de doua goluri, astfel ca tabela indica egalitate la pauza, scor 16-16. In debutul reprizei secunde, Poli a ratat doua atacuri consecutive la scorul de 19-18, iar trupa antrenata de Adi Chirut a intors rezultatul, reusind sa se distanteze la patru goluri pana in minutul 45, cand Soldanescu marca pentru 22-26. Gazdele s-au apropiat la un moment dat la un singur gol, dar s-au prabusit in ultimele zece minute, cand formatia suceveana a punctat de sapte ori si si-a adjudecat victoria cu scorul de 33-27.

CSU Suceava a inscris in meciul de la Iasi prin Ciubotariu (9 goluri), Tirzioru (4 goluri), Soldanescu (4 goluri), Sipka (3 goluri), Burlacu (3 goluri), Petrea (3 goluri), Baican (3 goluri), M. Sandu (2 goluri), Polocoser (1) si Cotinghiu (1).

HC Odorhei – Minaur Baia Mare 0-10
Potaissa Turda – Dunarea Calarasi (marti)

8. Dunarea Calarasi 17 8 3 6 435-444 27
9. Minaur Baia Mare 18 7 0 11 425-450 21
10. CSM Focsani 18 6 2 10 425-446 20
11. CSU Suceava 18 5 1 12 475-508 16
12. CSM Fagaras 18 4 1 13 428-486 13
13. HC Vaslui 18 4 1 13 452-523 13
14. Politehnica Iasi 18 1 2 15 485-575 5