Politehnica Iași – CSU Suceava: 21-29

CSU Suceava a inceput partea secunda a campionatului Diviziei A cu o victorie, obtinuta duminica, scor 29-21, pe terenul celor de la Politehnica Iasi, in cadrul etapei a XI-a a sezonului regular.

Trupa antrenata de Adrian Chirut si Iulian Andrei a trait cu emotii prima repriza, incheiata cu un avantaj de doar trei goluri, scor 13-10. In ciuda jocului foarte dur practic de ieseni, taxati cu sapte eliminari temporare, oaspetii s-au desprins decisiv dupa pauza, castigand in final cu 29-21.

In prima repriza am evoluat mai slab, am intrat mai greu in ritmul meciului si am avut ceva emotii. Nu am inteles jocul dur al gazdelor, in urma caruia Loic a iesit accidentat, iar Kobzii a parasit terenul cu ochiul umflat. Una peste alta, important este ca am castigat, importante sunt cele trei puncte”, a declarat antrenorul echipei sucevene, Adrian Chirut.

CSU Suceava: Duman, Turturica – Pintilei (7 goluri), Cozorici (6 goluri), Popia (4 goluri), Kobzii (4), Mihalcea (3), Leordean (2), Furak (1), Popa (1), Oancea (1), Alupoaie, Loic, Barb, Bejenariu si Sora.

In celalalt meci al rundei a XI-a, CSU Galati a surclasat pe CSU Targoviste, cu scorul de 55-6.

Echipa M V E I Gol Pct.
1. CSU Suceava 9 8 1 0 337-188 25
2. CSM Botosani 8 6 1 1 286-213 19
3. CSU Galati 9 4 0 5 330-237 12
4. Politehnica Iasi 9 3 0 6 240-267 9
5. CSU Targoviste 9 0 0 9 170-458 0

Formatia suceveana va urmari etapa viitoare de pe margine, echipa antrenata de Adrian Chirut si Iulian Andrei avand programat urmatorul meci oficial pe 16 februarie, acasa cu CSU Targoviste.