Poli Timişoara- CSU: 24-26

“Eu si iarna sunt pe val” este hit in vestiarul echipei Universitatea. Trupa antrenata de Razvan Bernicu a ajuns la al 9-lea rezultat pozitiv in toate competitiile, dupa ce a castigat asta-seara, cu mici emotii, scor 26-24, pe terenul celor de la Poli Timisoara, intr-un meci restant din cadrul etapei a 18-a a Ligii Nationale.

Banatenii au inceput mai bine intalnirea din Sala “Constantin Jude”, iar dupa primele 13 minute de la fluierul de start aveau un avans de doua goluri pe tabela, scor 7-5. Plecati pe malul Begai sa-si joace ultima carte in lupta pentru ocuparea locului patru la finalul actualului sezon, oaspetii au restabilit egalitatea cinci minute mai tarziu si cele doua formatii au mers apoi umar la umar pana la 11-11, scor la care antrenorul timisorenilor, Gligore Czari, a solicitat timp de odihna. Miscarea tactica a gazdelor nu a avut insa darul de a repara gafele din defensiva polistilor, iar pe fondul ajutorului dintre buturi oferit de portarul George Selaru, handbalistii suceveni au intrat la pauza cu un avantaj de doua reusite, 14-12.

Universitatea si-a extins dominarea in repriza secunda, in debutul careia, profitand si de cartonasul rosu incasat de Mrakic, oaspetii s-au distantat la sase goluri pana in minutul 37, cand Mitrea puncta la capatul unui contraatac pentru scorul de 19-13 si obliga astfel banca tehnica a timisorenilor sa ceara de urgenta time-out. Pe fondul unui duble eliminari dictate in tabara banateana de brigada Manea / Iliescu, “studentii” au reusit sa-si mentina cu usurinta ecartul pana la in minutul 46, cand tabela de marcaj indica 22-16 in favoarea trupei antrenate de Razvan Bernicu. Cu internationalul Andrei Grasu in rolul de puncheur, timisorenii au refuzat insa sa predea armele, reusind sa reduca handicapul la doar trei lungimi in minutul 51, cand Sabin Ignat puncta pe contre pentru scorul de 20-23. Astfel, oaspetii au trait periculos ultima decada a meciului, mai ales ca formatia banateana s-a apropiat la doar doua goluri in minutul 57, gratie unei aruncari de la sapte metri transformata de Spahic. Selaru a ferecat insa poarta in ultimele trei minute de joc, a parat o noua aruncare de la sapte metri, Grasu a nimerit transversala cu 40 de secunde inainte de final si Universitatea pleaca din Banat cu doua puncte imense, scor 26-24.

Politehnica Timisoara: Antonaru (6 interventii), Vîlceanu (4 interventii) – Grasu (8 goluri), S. Ignat (5), Fenici (4), Timofte (2), Spahic (2), Cotinghiu (2), Mrakic (1), M. Ignat, Arseni, Czari si Cristescu.

Universitatea Suceava: Selaru (15 interventii), Stanescu, Spiridon – Chirut (6 goluri), Mitrea (6), Acatrinei (5), Gavriloaia (5), Amihaesi (2), Bursuc (1), Starikov (1), Tutu, Petrea, Soldanescu si Tiganasu.

Clasament: 1. Constanta 35p, 2. Stiinta 30p, 3. Potaissa 27p, 4. Odorhei 26p, 5. Universitatea 23p (18j)…

Echipa antrenata de Razvan Bernicu va disputa urmatorul meci oficial, o restanta din etapa a 19-a, pe data de 10 aprilie, atunci cand va primi in sala Lps vizita gruparii Dinamo Bucuresti. Pana atunci va fi pauza in Liga Nationala de handbal masculin, ocazie cu care echipa nationala de handbal masculin a Romaniei va disputa dubla cu Belarus, contand pentru preliminariile Campionatului European din 2014.