Poli Iaşi – Bucovina: 22-15

Bucovina Suceava a incheiat prima jumatate a sezonului regulat cu o infrangere. In ultima etapa din cadrul turului Diviziei Nationale la rugby, trupa antrenata de Constantin Vlad a cedat astazi-dimineata, cu scorul de 15-22, pe terenul principalei favorite la promovare, Politehnica Iasi. Desi au avut cinci absente de marca in cadrul lotului, rugbistii suceveni s-au tinut tare in fieful liderului autoritar al clasamentului si au intrat la pauza cu un handicap de doar trei puncte, scor 9-12, gratie a trei lovituri de pedeapsa transformate de Ionut Flutur. Jocul a continut dupa aceiasi partititura si in repriza secunda, oaspetii tinand aproape pe tabela de marcaj printr-o noua lovitura transformata de Flutur, iar ultimele minute consemnau scorul de 17-12 in favoarea formatiei iesene. Gazdele si-au securizat victoria printr-un eseu marcat in prelungiri, Flutur si-a trecut in cont alte trei puncte de pe con, iar Politehica s-a impus in cele din urma cu scorul  de 22-15.

A fost un meci spectaculos in care am fost aproape de o mare surpriza. Sunt multumit de determinarea si de disciplina in joc aratata de jucatorii nostrii, dar din pacate ne-au lipsit cateva piese importante si asta s-a cunoscut in rezultatul final. Pana la urma a fost o victorie meritata a gazdelor, chiar daca a venit in prelungiri. Suntem pe drumul cel bun si speram la rezultate bune in continuare. Din pacate, atmosfera din lot nu este atat de buna. Se simte lipsa bani si este tot mai greu sa controlez situatia”, a declarat Constantin Vlad.