Poli Galaţi – Sporting: 1-5

Sporting Suceava a făcut senzaţie la primul meci disputat cu Ovidiu Murariu pe banca tehnică. “Alb-verzii” au câştigât astazi, cu scorul de 5-1, pe terenul formaţiei Poli Galaţi, intr-un joc contand pentru etapa a 11-a.

Echipa suceveană a început perfect confruntarea din fieful ultimei clasate, reuşind să deschidă scorul încă din minutul 10, când Negru a înscris cu latul din interiorul careului, dupa o pasa de manual venita de la Buziuc. Oaspeţii şi-au dublat avantajul în jocul de pe malul Dunării la jumătatea primei reprize, când acelasi Buziuc a finalizat cu o foarfecă laterală o centrare venită de la Azaharioaie, stabilind totodată şi scorul pauzei la 2-0.

Sporting şi-a mărit avansul de pe tabela de marcaj la şapte minute de la reluarea jocului, când Negru şi-a trecut în cont dubla, după ce a transformat cu siguranţă o lovitura de la 11 metri obţinută tot de el. De partea cealaltă, gălăţenii au redus din diferenţă în minutul 70, când ghanezul Agbleata l-a învins pe portarul Turiţă cu un şut sub bară. Avea să fie un simplu foc de paie, oaspeţii reuşind să-şi refacă ecartul peste numai două minute, când acelaşi Negru a realizat hattrickul cu o torpila de la circa 20 de metri. Tabela avea să fie închisă în minutul 88, când Azaharioaie a stabilit scorul final la 5-1 cu un şut de efect din marginea careului.

Sporting Suceava: Turiţă – Dutciuc, Breniuc, Andronic, Arotăriţei – Azaharioaie, Guriţă, Apetri, Pantea – Negru, Buziuc. Antrenori: Ovidiu Murariu şi Bogdan Grosu. Au mai jucat: Prichici, Căinari, Liutec şi Strugariu.