Pojorâta a dat lovitura la ultima fază

Pojorata

Derbyul local dintre Bucovina Pojorâta și Rapid CFR Suceava, programat ieri, în cadrul etapei a V-a din play-out-ul pentru menținerea în Liga a II-a, a avut de toate: cinci goluri, trei șuturi în bară, un cartonaș roșu, două răsturnări de scor și un rezultat, 3-2 în favoarea formației de la poalele Giumalăului, stabilit la ultima fază.

“Ceferiștii” puteau deschide scorul pe stadionul din Pojorâta la 40 de secunde de la fluierul de start, dar Golofca a șutat în bară, cu poarta goală în față, după o gafă monumentală comisă  de goalkeeperul Pop. Deschiderea scorului a venit în minutul 10, când Căinari a executat o lovitură liberă de la aproape 40 de metri, apărarea rapidistă a respins greșit, iar Marius Coman a înscris cu un șut din interiorul careului. Gazdele își puteau dubla avantajul peste două minute, dar execuția lui Căinari din lovitură liberă a întâlnit transversala porții lui Hânțăscu. Veniți la poalele Giumalăului cu intenția declarată de a cuceri toate cele trei puncte, “ceferiștii” au restabilit egalitatea în minutul 16, prin Mircea Negru, care a finalizat cu capul, din șase metri, o centrare bună venită de la Semeghin, stabilind totodată și scorul pauzei la 1-1.

Mai mult, la doar zece minute de la reluarea jocului, Rapidul a preluat conducerea pe tabela de marcaj. Apostol a șutat la firul ierbii de la marginea careului, portarul Pop a respins mingea în față, iar Golofca a marcat din opt metri, cu un șut sub bara transversală, pentru 1-2. Gruparea de pe Areni a fost în avantaj doar cinci minute, gazdele restabilind egalitatea prin Jugaru, care a înscris cu un șut plasat, din mijlocul suprafeței de pedeapsă, după o centrare trimisă de Căinari. În ultima jumătate de oră s-a jucat cu garda jos. Prefațat de un nou șut în bară expediat de Căinari, golul victoriei Pojorâtei, rămasă pe final cu un jucător mai puțin, după eliminarea lui Nuțescu, a venit la ultima fază a meciului. Coman a scapăt pe contraatac, iar după o cursă de 40 de metri l-a driblat pe Hânțăscu și a înscris pentru 3-2.

Bucovina Pojorâta: Pop – D. Cristescu, Răuță, Moisii, Jarda (’63 Acostăchioaie) – Pâslaru (’68 Juncănaru), Jugaru, Vl. Stănescu, Căinari – Coman, Buhăcianu (’84 Nuțescu). Antrenor: Dănuț Mândrilă.

Rapid CFR Suceava: Hânțăscu – D. Bălan, Dudea, Velescu, Semeghin – I. Plămadă, Sfrijan, Al. Apostol, Golofca (’84 Ghiorghiciuc) – M. Negru, Boiciuc (’66 Dănilă). Antrenor: Daniel Bălan.

5Ceahlaul Piatra Neamt100010030-300

La finalul play-out-ului, primele două clasate vor rămâne în Liga a II-a, ocupanta locului 3 va disputa un baraj pentru salvarea de la retrogradare cu ocupanta locul 3 din play-out-ul seriei de vest, în vreme ce ultimele trei clasate vor retrograda direct în eșalonul trei.