Play-out | Universitatea Cluj – CSU Suceava: 21-28

CSU Suceava a castigat joi, pe terenul Universitatii Cluj, cu scorul de 28-21 si pastreaza sanse reale de a prinde barajul pentru mentinerea in Liga Zimbrilor, cu doua etape ramase din play-out.

Trupa antrenata de Adrian Chirut a inceput slab duelul cu ultima clasata, gruparea ardeleana avand un avantaj de trei goluri dupa primul sfert de ora de joc, scor 7-4. Dragnea a egalat situatia in minutul 20 si universitarii suceveni au intrat la pauza in avantaj: 11-10. Cu Tirzioru in zi de gol, oaspetii s-au desprins decisiv abia in ultimul sfert de ora cand au dus scorul de la 17-19 la 21-28.

CSU Suceava: Andrei, Erhan – Tirzioru (10 goluri), Burlacu (3), Dragnea (3), Olariu (3), Ciubotariu (2), Costea (2), Baican (2), Petrea (1), Ionescu (1), Sandu (1), Lakovic, Golubovic, Soldanescu si Oancea.

Echipa M V E I Gol Pct.
1. Minaur Baia Mare 8 5 1 2 220-191 21
2. CSM Bacau 8 6 0 2 207-180 19
3. HC Buzau 8 5 0 3 206-187 17
4. CSM Fagaras 8 4 0 4 193-183 15
5. CSU Suceava 8 3 1 4 198-214 14
6. Universitatea Cluj 8 0 0 8 175-241 0

In penultima etapa din play-out, programata duminica, de la ora 17.00, CSU Suceava are un meci de totul sau nimic pe terenul celor de la CSM Fagaras.