Play-out | CSU Suceava – HC Buzău: 27-26

CSU Suceava si-a luat adio de la Liga Nationala la handbal masculin cu o victorie de palmares.

Miercuri seara, la spartul targului, in ultima etapa din play-out, echipa suceveana s-a impus in sala “Dumitru Bernicu”, in fata celor de la HC Buzau, cu scorul de 27-26 (13-13). Retrogradati si din punct de vedere matematic in Divizia A inca de runda trecuta, universitarii s-au vazut condusi in debutul meciului cu scorul de 4-8, dar au revenit pe tabela pe finalul primei reprize, restabilind egalitatea pana la pauza la 13-13. Buzoienii au incercat sa se distanteze din nou in repriza secunda, dar gazdele s-au tinut scai si chiar au preluat conducerea in minutul 45, la scorul de 19-18. Cu o revansa de luat dupa meciul scandalos din turul play-out-ului, formatia suceveana s-a desprins cu sase minute de final la 24-21, castigand in cele din urma intalnirea cu scorul de 27-26.

CSU Suceava: Duman, Andrei – Oancea (9 goluri), Lakovic (5), Dragnea (4), Baican (3), Burlacu (2), Ciubotariu (2), Olariu (1), Costea (1), Adomnicai, Tirzioru, Petrea, Ionescu, Soldanescu, Sandu.

Echipa M V E I Gol Pct.
1. Minaur Baia Mare 10 6 1 3 283-257 24
2. CSM Bacau 10 7 0 3 271-244 22
3. CSM Fagaras 10 6 0 4 247-236 18
4. HC Buzau 10 6 0 4 269-243 20
5. CSU Suceava 10 4 1 5 248-265 17
6. Universitatea Cluj 10 0 0 10 232-305 0

În urma rezultatelor din ultima etapa a play-out-ului, Minaur Baia Mare si CSM Bacau raman în Liga Nationala, CSM Fagaras si  HC Buzau merg la baraj, iar CSU Suceava si Universitatea Cluj au retrogradat în Divizia A.