Petrotub Roman – Rapid: 2-0

Rapid Suceava continua seria rezultatelor negative in meciurile disputate in deplasare. Trupa pregatita de Ioan Radu a ajuns la cea de-a saptea infrangere consecutiva pe teren strain, dupa ce a fost invinsa, astazi, cu scorul de 0-2, in fieful gruparii Petrotub Roman, intr-un meci contand pentru etapa a 20-a.

Intrati pe gazonul stadionului “Moldova” cu gandul de a rasturna statisticile, “ceferistii” au capotat inca din minutul 2 al jocului, cand Hrimiuc a ratat o degajare din propriul careu, mingea a ajuns la Harbuzaru si atacatul gazdelor l-a executat pe portarul Pascal pentru 1-0. Desi au echilibrat jocul dupa primirea golului, cu un singur varf veritabil de teren, oaspetii nu si-au creat vreo ocazie in fata experimentatei aparari a romascanilor, astfel ca Petrotub intra la pauza cu avantajul minim luat in startul meciului.

Formatia suceveana a avut sansa egalarii in minutul 50, cand Liutec scapa alaturi de Zaremba pe un culoar spre buturile adverse, iar din 9 metri trage in goalkeeperul Gioacas. Ocazia irosita de “alb-visinii” avea sa se razbune in minutul 55, cand Ciurla trimite anapoda un balon in propria jumatate de pedeapsa, Patrascu profita de cadou si marcheaza pentru 2-0. Rapidistii puteau reintra in meci in minutul 70, dar sutul trimis din marginea careului de Ghiviziu a intalnit doar bara transversala a portii romascane.

Scor final 2-0 si “ceferistii” continua sa respire doar prin prisma punctelor adunate pe Areni, fiind in acest moment pe locul 9 in clasament, la 4 puncte de penultima pozitie ce poate duce in ligile judetene.

Rapid Suceava: Pascal – Spatar, Breniuc, Hrimiuc, C. Ciurla – Plamada, Vaida, Zaremba, Ghiviziu, Golofca – Liutec. Antrenor: Ioan Radu. In repriza secunda au mai intrat: Pascanut, Olariu si Dumitriu.