Petrotub – Rapid: 0-2

Rapid a incheiat cu o victorie seria meciurilor de la pregatire din intersezon. In ultimul amical inainte de startul returului, “ceferistii” s-au impus cu scorul de 2-0, in fata divizionarei a treia Petrotub Roman, intr-un meci disputat astazi pe terenul sintetic din Piatra Neamt. Cele doua formatii au incheiat alb repriza intai, prima sansa serioasa de gol venind abia dupa pauza, cand romascanii au beneficiat de o lovitura de pedepasa dar Preda a ghicit coltul si a pastrat poarta suceveana intacta. Pe contre, “ceferistii” au primit la randul lor penalty pentru o infractiune comisa asupra lui Homneac, iar Galdean nu a iertat de la 11 metri, deschizand scorul cu o scarita. Condusa de pe banca tehnica de Bogdan Tudoreanu, echipa rapidista si-a dublat avantajul pe finalul intalnirii, cand Negru a finalizat cu capul o lovitura libera executata de acelasi Galdean.

Rapid Suceava: Preda – Dobos, Fl. Plamada, Morariu, Semeghin – Pleniceanu, Velescu, Galdean, Chisu – Petrescu, I. Plamada. Dupa pauza, au mai intrat: Balan, arotaritei, Sumanariu, Chiriac, Negru si Homneac.

Rapid Suceava s-a intarit pe ultima suta de metri cu un mijlocas care sa faca uitata reintoarcea lui Cainari la Sporting. In acest sens, “ceferistii” l-au testat in amicalul de azi cu Petrotub Roman pe Alexandru Pleniceanu, un jucator de 25 de ani care in tur a evoluat la Sageata Navodari, iar in trecut a mai imbracat tricourile formatiilor Gaz Metan Medias, Unirea alba Iulia, FC Botosani si Vointa Sibiu. Evolutie de azi pare sa fii convins pe antrenorii suceveni sa-l pastreze pe Pleniceanu in lotul pentru retur. “Este un mijlocas bun, creativ, capabil sa scoata din joc un adversar intr-un duel unu la unu. Este genul de jucator de care aveam nevoie la mijlocul terenului. Il vom pastra in lotul pentru retur”, a precizat antrenorul Tudoreanu.