Petrotub – Rădăuţi: 4-0

Pentru cei de la Bucovina Radauti socoteala de acasa nu s-a potrivit cu cea de la Roman. Ionesi si compania au suferit a cincea infrangere stagionala in deplasare dupa ce au pierdut ieri, cu scorul de 0-4, pe terenul celor de la Petrotub, intr-un meci al rundei a XV-a.

“Galben-albastrii” s-au tinut tare in prima repriza, bifand o ocazie imensa de gol in minutul 15, cand Lutac a sutat in bara din cinci metri. Echilibrul de pe tabela s-a rupt abia in ultima jumatate de ora a jocului. Romascanii au deschis scorul in minutul 64, prin Marin, cu un sut la coltul lung, iar sapte minute mai tarziu si-au dublat avantajul prin capitanul Popa, care a transformat un penalty comis de Andrei Ciurla.

Sperantele radautenilor la un rezultat pozitiv s-au naruit cu totul in minutul 80, cand nou-intratul Apostol a vazut direct cartonasul rosu dupa ce l-a calcat involuntar pe portarul gazdelor. In superioritate numerica, Petrotub a mai punctat de doua ori pana la final, prin Damian si Stahie, ambii profitand de gafele defensivei oaspetilor.

Bucovina Radauti: Butnariu – A. Ciurla, Hrimiuc, Vitu, C. Ciurla – Ionesi, Zaremba, Pasaila, Sabie – Julei, Lutac. Antrenor: Iulian Ionesi. Pe parcurs au mai intrat: Apostol, Grecu, Polocoseri si Alecsandru.