Petroşani – Bucovina: 33-28

CSM Bucovina a ratat orice sansa de a mai prinde un loc in play-off-ul Diviziei Nationale de rugby, dupa ce a pierdut astazi, cu scorul de 28-33, pe terenul Stiintei Petrosani, intr-un meci contand pentru penultima etapa a sezonului regulat.

Fara jucatori specializati pe linia intai, trupa antrenata de Constantin Vlad a fost obligata sa inceapa meciul cu un om in minus pe teren, iar gazdele n-au stat prea mult pe ganduri si s-au distantat inca din primele cinci minute de joc la scorul de 10-0. In ciuda inferioritatii numerice, rugbistii suceveni au intors scorul prin doua eseuri reusite de Cretuleac si Nichiforiuc, iar prin lovitura de pedeapsa transformata de Cretu au intrat la pauza cu un avantaj de patru puncte, 17-13.

In debutul reprizei secunde, oaspetii s-au distantat la sapte lungimi printr-o noua lovitura de pedeapsa transformata de Sabin Cretu, dar hunedorenii au replicat prompt si au intors scorul in favoarea lor la 28-20. Echipa suceveana a reusit al treilea eseu, prin D. Stefaroi, dar a ramas apoi cu 13 jucatori pe gazon, iar gazdele au profitat, au mai culcat o data balonul in terenul de tinta si s-au impus in final cu 33-28, CSM Bucovina plecand de la Petrosani doar cu un punct – bonus ofensiv.

Am avut un prim sfert de ora al jocului in care nu am fost noi. Nu mi s-a mai intamplat in ultimii 23 de ani sa nu am 15 jucatori la start, sa fiu obligat sa joc in inferioritate. Acest lucru a contat in economia jocului. Tin insa sa le multumesc baietilor care au intrat in teren pentru atitudinea de care au dat dovada”, a spus antrenorul Constantin Vlad, dupa infrangerea de la Petrosani.