Pe podium la Bacău

Atletii radauteni s-au intors cu sapte medalii de la cea de 7-a editie a Memorialului “Dorin Melinte”, competitie gazduita la finele saptamanii trecute de Sala Sporturilor din Bacau. Performerul delegatiei conduse de profesorii Bogdan Roscaneanu si Radu Munteanu a fost Andrei Coca (foto), cel care a cucerit medalia de aur in proba de 200 de metri si argintul in cea de 60 de metri, ambele la categoria juniori 3.

Rezultate meritorii au bifat Sebastian Davidean, clasat pe primul loc in proba de saritura in lungime, si Manuela Tivadar, care a ocupat primul loc in cursa de 60 de metri destinata junioarelor I. Zestrea de medalii a celor de la CSS Radauti a fost completata de Adrian Maidac, dublu medaliat cu bronz in probele de greutate si 60 de metri rezervate juniorilor 3, si de stafeta formata din Andrei Coca, Sebastian Davidean, Adrian Maidac si Liviu Juravle, care a urcat pe ultima treapta a podiumuluii in cursa de 4 × 200 de metri.

Editia din acest an a Memorialului “Dorin Melinte” a reunit la Bacau peste 350 de sportivi de la 29 de cluburi.