OSK Sepsi – Bucovina Rădăuţi: 1-0

Furati ca-n pusta ungara. Asa s-au simtit cei de la Bucovina Radauti la finalul meciului de sambata de la Sfantu Gheorghe si incheiat cu victoria gazdelor de Sepsi, scor 1-0, print-un gol marcat in minutul 85, dintr-un penalty inventat.

Lideri autoritari in clasamentul seriei intai, cei de la OSK Sepsi au dominat teritorial prima repriza, dar au ajuns o singura data la finalizare, la o faza in care portarul Butnariu l-a blocat pe Bajko in pozitie de unu la unu. In partea secunda s-a jucat pe contre, radautenii trecand pe langa deschiderea scorului prin Zaremba, oprit din drumul spre gol de portarul Rusandu. Pe final si-au intrat in rol arbitrii. Mai intai, le-au refuzat oaspetilor un penalty la o intrare cu ambele picioare inainte asupra lui Lutac. Claudiu Stef a pus mingea pe var, dar in careul radautenilor, in minutul 85, cand, la un carambol, mingea a sters mana lui Hrimiuc, iar centralul muresean a indicat penalty-ul din care Florin Stanga a marcat golul victoriei formatiei din Sfantu Gheorghe.

Bucovina Radauti: Butnariu – C. Ciurla, Alecsandru, Hrimiuc, Antonesei – A. Ciurla, Amariei – I. Plamada, Zaremba, Iesan – Lutac. Antrenor: Iulian Ionesi. Pe parcursul intalnirii au mai intrat: Julei, Karavdic, Stoian si M. Apostol.

Antrenorul radautenilor, Iulian Ionesi, s-a aratat realmente dezgustat de ce se intampla in fotbalul mic din Romania si de modul in care Federatia intelege sa faca delegarile arbitrilor la nivelul Ligii a III-a. “Nu stiu cine face delegarile la nivelul Ligii a III-a, dar sunt dezgustat de ce se intampla in fotbalul romanesc si de modul in care cei din Federatie privesc fotbalul mic. Nu este posibil ca la un meci la Sfantu Gheorghe sa fie delegata o brigada din Targu Mures care tot meciul a discutat in maghiara cu jucatorii gazda. Pur si simplu am fost urmariti, arbitrii au urmarit sa dea acel penalty, la o faza in care mana jucatorului nostru se afla intr-o pozitie naturala. Nu ne intereseaza cine promoveaza din seria noastra, dar nu mai vrem sa pierdem puncte din cauza arbitrilor”, a declarat Ionesi.