Olimpia Satu Mare – Foresta Suceava: 2-0

Foresta a ramas penultima in Liga a II-a, dupa ce a pierdut sambata, pe terenul Olimpiei Satu Mare, cu 0-2, intr-o partida din cadrul etapei a XIII-a.

Plecata pe malul Somesului fara cinci jucatori importanti, trei accidenti si doi exclusi din lot din motive extrasportive, gruparea suceveana a incasat gol inca din minutul 9, cand Olimpia a beneficiat de un corner de pe partea stanga, mingea a ajuns dintr-un carambol la Lusamba, iar golgheterul satmarenilor a inscris de la coltul scurt, la finalul unei faze in care oaspetii au cerut off-side.

Trupa lui Zoltan Ritli isi putea dubla avantajul zece minute mai tarziu, cand Miholca a recuperat o minge din picioarele lui Onofras, a pasat pentru Lusamba, dar sutul congolezului a ajuns in plasa laterala a portii aparate de Began. Foresta a scos capul de la cutie dupa jumatate de ora, cand Belevschi a executat o lovitura libera, mingea a fost deviata de un fundas al gazdelor, dar portarul Florin Muntean a fost atent si a respins in corner. “Galben-verzii” au continuat sa caute egalarea, dar au avut ghinion in minutul 35, cand gazdele au fost salvate de bara transversala la o lovitura cu capul trimisa de Acolatse.

Repriza secunda a inceput cu doua ocazii mari ale oaspetilor, ambele semnate de Acolatse. Francezul a sutat mai intai din marginea careului, dar Muntean a deviat in corner de la radacina barei, dupa care si-a incercat sansa dintr-o lovitura libera de la 20 de metri, la care suceveanul din poarta Olimpiei s-a opus din nou cu succes. Contrar cursului jocului, gruparea satmareana si-a dublat avantajul in minutul in minutul 65, cand Vasile Munteanu a initiat o actiune pe partea stanga, a centrat in mijlocul careului, de unde Vasile Pop a reluat din voleu pentru 2-0. Pe final, gazdele si-au batut joc de o faza in care Vasile Pop si Miholca s-au invitat reciproc sa marcheze cu poarta goala, in vreme ce, in jumatatea adversa, nou-intratul Belkacem a ratat ultimele doua sanse de gol ale Forestei. S-a terminat 2-0, iar formatia suceveana a ajuns acum la sapte puncte de ultimul loc ce asigura mentinerea in esalonul secund.

Olimpia: Fl. Muntean – Durus, Cr. Munteanu, Hlinca, Brata – Bura, R. Rus (’53 Villand), Miholca (‘90 Cubas), V. Pop (’87 Achim) – Lusamba, D. Muntean.

Foresta: Began – Onofras, Poppoe (’56 Cordos), Eridson, Belevschi – Masella (’46 Belkacem) – Renquin, Stanescu, Acolatse, Ilas (’26 Coroama) – Matei.