Înfrângere contestată

Selectionata suceveana de juniori sub 16 ani mai pastreaza doar sanse pur teoretice de calificare in sezonul de primavara, dupa ce a fost invinsa sambata, cu scorul de 2-3, pe terenul reprezentativei judetului Vaslui, intr-un meci contand pentru ultima etapa a primei faze a campionatului.

Desi avea nevoie disperata de victorie pentru a-si pastra sansele de calificare mai departe, trupa pregatita de Bogdan Grosu a inceput cum nu se poate mai prost partida, vasluienii reusind sa deschida scorul inca din minutul 5, in urma unui penalty inventat de brigada locala de arbitri. Chiar daca au reusit sa restabileasca imediat egalitatea, gratie reusitei semnate de Tudose, care l-a lobat pe portarul advers cu o executie din marginea careului, sucevenii au intrat la pauza in dezavantaj, gazdele punctand pentru 2-1 dintr-o noua lovitura de pedeapsa scoasa din joben de centralul intalnirii, spre stupefactia celor care au asistat la meci.

Oaspetii pus punct si a luat-o de la capat, reusind sa egaleze prin Nastasiu, care a finalizat combinatie inceputa la mijlocul terenului. Pe final, sucevenii au riscat totul pe cartea atacului, spatiile libere lasate in defensiva fiind speculate de vasluieni care au inscris golul victoriei in ultimele minute, pe contraatac. Desi este eliminata practic din competitie, gruparea suceveana a depus la final o contestatie legata de organizarea jocului de la Vaslui.

A fost un meci extrem de ciudat, la care nu a asistat niciun observator din partea federatiei, iar brigada de arbitri a fost desemnata de vasluieni din randul celor care arbitreaza in ligile judetene. Am decis sa depunem o contestatie vis-à-vis de intreaga maniera de organizare a acestui joc, pentru ca gazdele au primit doua penalty-uri gratuite, restul meciului fiind o cursa dupa egalare din partea noastra, in care eram opriti de fiecare data cand treceam de centrul terenului”, a marturist unul dintre oficialii suceveni.

Intr-un alt meci din cadrul ultimei runde, selectionatele judetelor Bacau si Iasi au remizat ieri, scor 3-3. Ultimul joc al etapei este programat miercuri si va aduce fata in fata reprezentantele judetelor Neamt si Botosani.

1. Bacau 10 7 2 1 27-13 30p
2. Iasi 10 5 4 1 35-18 24p
3. Neamt 9 5 1 3 28-15 21p
4. Suceava 10 4 1 5 18-27 17p
5. Vaslui 10 2 2 6 13-26 10p
6. Botosani 9 1 0 8 11-33 4p