Miroslava – Sporting: 3-2

Sporting continua seria rezultatelor negative in meciurile de verificare din aceasta iarna. “Alb-verzii” au suferit a treia infrangere consecutiva in amicale, dupa ce au pierdut astazi, cu scorul de 2-3, in fata colegei de serie Stiinta Miroslava, intr-un joc disputat pe terenul sintetic al complexului “Emil Alexandrescu” din Iasi. Echipa antrenata de Mihai Gurita a facut o prima repriza perfecta in Copou, reusind sa intre la pauza cu un avantaj de doua goluri, gratie reusitelor semnate de Suleru si Ivan (foto), care au trimis mingea in plasa in urma unor cornere. Situatia s-a schimbat insa in repriza secunda, cand iesenii au revenit spectaculos prin golurile lui Matei, Stan, plus un autogol a lui Ferariu, castigand in final cu scorul de 3-2.

In meciul de astazi, Sporting a mizat si pe ex-rapidistii Catalin Pascal, Paul Bosancu si Alex Moldovan, cei trei jucatori avand sanse destul de mari de a imbraca tricoul “alb-verzilor” incepand din retur. “Pascal este cea mai buna solutie pe care o avem pentru postul de portar, odata cu plecarea lui Hantescu la Vaslui. Va fi jucatorului nostru. In privinta lui Bosancu si Moldovan, am purtat niste discutii, ramane sa vedem daca vor juca la noi in retur”, a spus managerul Ciprian Anton. In schimb, Sporting a renuntat la mijlocasul francez Dimitri Billiet, care s-a accidentat grav la antrenament, fiind nevoit sa se intoarca acasa.

Sporting Suceava: Pascal – Pantea, Amanaloaie, Ferariu, Kuruc – Bosancu, Stanescu, Ivan, Azaharioaiei – Suleru, Nechitoaia. Au mai intrat: Longher, Pamparau, Cutas, Gheorghiciuc, Lumaicu, Moldovan si Giuliani.

Vineri, delegatia celor de la Sporting va pleca in Republica Moldova, acolo unde, sambata si duminica, “alb-verzii” au programate doua amicale de gala in compania echipelor Milsami Orhei si Dacia II Chisinau.