Minaur- CSU Suceava: 29-37

Universitatea a incheiat anul pe locul 5 in clasamentul Ligii Nationale si ramane in grafic pentru ocuparea unui loc de cupa europeana la finalul sezonului. In ultima etapa programata in aceasta toamna, echipa suceveana s-a impus, in aceasta seara, cu scorul de 37-29 (20-10), pe terenul formatiei Minaur Baia Mare.

Intrata pe teren dupa doua infrangeri consecutive, trupa pregatita de Leonard Bibirig s-a asezat cu greu in avanposturi, primele doua goluri ale intalnirii fiind semnate de maramureseni. “Studentii” au replicat imediat pe contraatac, acolo unde incursiunile extremelor Ciubotariu si Gavriloaia aveau sa faca adevarate ravagii in defensiva adversa, la finalul primelor zece minute ale meciului, tabela indicand egalitate, scor 6-6.

Ajutata de paradele magistrale ale portarului Pralea (18 interventii) si de trasoarele lui Dediu, Universitatea a reusit o serie de sase goluri consecutive, acest galop distantandu-i pe oaspeti la scorul de 6-12, in minutul 17. In ciuda timeout-ului cerut de gazde, echipa suceveana si-a continuat contratacurile naucitoare, elevii lui Leonard Bibirig intrand la pauza de la adapostul unui avantaj consistent de zece goluri, scor 10-20.

Repriza a doua a debutat sub aceleasi auspicii, golurile marcate de pe benzile terenului de Ciubotariu si Gavriloaia conservandu-le “studentilor” ecartul luat inca din prima parte, scor 13-23. Disputat pe contre, primul sfert de ora al mitanului secund s-a incheiat cu un ecart de opt goluri in favoarea “alb-albastrilor”, scor 19-27. Desi au schimbat liniile in ultimele minute, oaspetii au pastrat acelasi ritm sustinut pana la sfarsit, terminand partida cu un avantaj de opt reusite. Scor final 37-29 pentru Universitatea si handbalistii suceveni i-au oferit astfel si un cadou antrenorului Leonard Bibirig, care astazi a implinit varsta de 40 de ani.

Universitatea: Pralea, Andrei – Ciubotariu (9 goluri), Dediu (9), Gavriloaia (8), Ilies (2), Adomnicai (2), Acatrinei (2), Chirut (1), Tutu (1), Mitrea (1), Serban (1), Pancu (1), Soldanescu, Bursuc, Zvanciuc.

Minaur Baia Mare: Ilii, Bistrian, Viman – Asoltanei (5 – goluri), Pertea (4), Vasile (4), Mazilu (4), Buciuman (4), V. Popescu (3), Campan (3), Rogoz (1), Moldovan (1), A. Popescu, Sas, Fotonea, Juverdianu.

Minaur Baia Mare – Universitatea Suceava 29-37
HCM Constanta – Steaua Bucuresti (februarie)

9. Dinamo Brasov 11 3 1 7 293-320 7p
10. Minaur Baia Mare 11 3 1 7 291-339 7p
12. Steaua Bucuresti 10 2 2 6 268-285 6p
11. Politehnica Timisoara 11 3 0 8 306-334 6p
13. CSM Bucuresti 11 2 0 9 323-369 4p
14. CSM Oradea 11 0 1 10 292-353 1p

Liga Nationala se va relua pe 12 februarie 2011, atunci cand Universitatea va primi vizita Stelei Bucuresti.