Minaur Baia Mare – CSU Suceava: 32-27

CSU Suceava a ramas fara victorie in actualul sezon al Ligii Zimbrilor la handbal masculin, dupa ce a pierdut miercuri seara, pe terenul celor de la Minaur Baia Mare, cu scorul de 27-32, intr-un meci din cadrul etapei a VI-a.

Trupa antrenata de Adi Chirut a inceput bine partida din sala “Lascar Pana”, iar dupa primele zece minute de joc conducea cu 4-3, in urma unui gol marcat de Burlacu. Echilibrul s-a rupt pe fondul celor trei eliminari temporare din tabara suceveana, care le-au permis maramuresenilor sa se distanteze la sase goluri in minutul 20, ecart care avea sa se pastreze pana la pauza: scor 16-10.

Oaspetii au incercat sa reduca din handicap in repriza secunda si au reusit sa se apropie la doua goluri in minutul 39, cand Baican puncta pentru 19-17. Universitarii au ramas insa fara serviciile lui Burlacu, care a vazut cartonasul rosu in minutul 49, astfel ca gruparea baimareana s-a desprins decisiv in ultimul sfert de ora al intalnirii, cand a dus scorul de la 25-23 la 32-27 la final.

CSU Suceava: Erhan, Andrei, Duman – Tirzioru (8 goluri), Burlacu (5 goluri), Adomnicai (4 goluri), Baican (3), Al. Ionescu (2), Costea (2), Lakovic (2), Siamatas (1), Ciubotariu, Al. Petrea, Soldanescu, Oancea si Alupoaiei.

Dunarea Calarasi – CSM Fagaras 31-23
HC Dobrogea Sud – Politehnica Timisoara (sambata)

6. Steaua Bucuresti 6 3 1 2 159-153 10
7. Minaur Baia Mare 6 3 0 3 176-160 9
14. Universitatea Cluj 6 0 0 6 138-197 0

Miercuri, de la ora 18.00, CSU Suceava va evolua pe terenul divizionarei secunde Unirea Sannicolau, intr-un meci contand pentru primul tur al Cupei Romaniei.