Minaur Baia Mare – CSU Suceava: 29-29

CSU Suceava a obtinut primul sau punct in play-out, dupa ce a remizat miercuri, 29-29, pe terenul formatiei Minaur Baia Mare, in etapa a doua a turneului pentru mentinerea in Liga Zimbrilor.

Gruparea maramureseana a inceput in forta meciul, a condus dupa primele sapte minute cu 4-0, dar oaspetii au revenit in joc si au egalat situatia la mijlocul primei reprize, cand Lakovic marca pentru 7-7. Golgheterul campionatului, Alexandru Csepreghi, a desprins din nou gazdele la 11-8, in minutul 24, iar antrenorul Adrian Chirut a cerut time-out. O decizie cat se poate de inspirata, in conditiile in care universitarii au inscris de cinci ori consecutiv si au intrat la pauza in avantaj: 13-12. Gratie interventiilor bielorusului Markelau, baimarenii au intors din nou scorul in debutul reprizei secunde, tabela indicand 19-15, in minutul 37.  Diferenta a crescut la cinci goluri in minutul 43, la scorul de 22-17, dar oaspetii nu au renuntat la lupta si au egalat cu noua minute inainte de final, odata cu reusita lui Burlacu de 24-24. Din acel moment s-a mers cap la cap. Minaur a condus de cinci ori, dar a fost egalata de fiecare data, ultima oara de Adomnicai, la 29-29.

CSU Suceava: I. Andrei (12 interventii), Erhan – Tirzioru (6 goluri), Lakovic (5), Costea (4), Golubovic (3), Ionescu (3), Soldanescu (3), Adomnicai (2), Ciubotariu (1), Sandu (1), Burlacu (1), Baican, Dragnea.

Rezultatele etapei a II-a din play-out:

Universitatea Cluj – HC Buzau 16-31

CSM Bacau – CSM Fagaras 23-19

Minaur Baia Mare – CSU Suceava 29-29

In runda viitoare din play-out, CSU Suceava va primi miercuri, in sala “Dumitru Bernicu”, vizita codasei Universitatea Cluj.

Echipa M V E I Gol Pct.
1. Minaur Baia Mare 2 1 1 0 61-49 9
2. CSM Bacau 2 2 0 0 46-36 7
3. CSM Fagaras 2 1 0 1 41-40 6
4. HC Buzau 2 1 0 1 48-38 5
5. CSU Suceava 2 0 1 1 46-52 5
6. Universitatea Cluj 2 0 0 2 36-63 0

La finalul turneului play-out, primele doua clasate vor ramane in Liga Zimbrilor, ocupantele locurilor 3 si 4 vor ajunge la baraj, iar ultimele doua echipe vor retrograda in Divizia A.