CSU Suceava – Minaur Baia Mare: 24-29

CSU Suceava este tot mai arproape de retrogradare. Echipa antrenata de Adrian Chirut a ramas pe penultimul loc in play-out-ul pentru mentinerea in Liga Zimbrilor, dupa ce a pierdut sambata, pe teren propriu, in fata celor de la Minaur Baia Mare, cu 24-29, intr-un meci din etapa a VII-a.

Gruparea maramureseana a inceput in forta, luand un avans de patru goluri inca din primele 12 minute, la finalul carora Cristescu marca pentru 3-7. Ciubotariu i-a apropiat pe universitari la un singur gol dintr-o aruncare de la 7 metri, dar finalul primei reprize a apartinut oaspetilor, care au intrat la pauza in avans de trei lungimi, scor 10-13. Baimarenii au transat soarta meciului in primele opt minute de la startul reprizei secunde, cand au marit ecartul la sase reusite, odata cu golul de 13-19 inscris de Vujadinovic. CSU Suceava – Minaur s-a terminat 24-29, aceasta fiind a treia infrangere consecutiva suferita de universitari in play-out.

CSU Suceava: Andrei, Erhan – Burlacu (5 goluri), Tîrzioru (4), Ciubotariu (4), Lakovic (3), Petrea (2), Costea (2), Baican (2), Olariu (1), M. Sandu (1), Adomnicai, Dragnea, Ionescu si Soldanescu.

Rezultatele etapei a VII-a:

CSU Suceava – Minaur Baia Mare 24-26

HC Buzau – Universitatea Cluj 35-26

CSM Fagaras – Stiinta Bacau 26-23

Echipa M V E I Gol Pct.
1. Minaur Baia Mare 7 4 1 2 198-171 18
2. HC Buzau 7 5 0 2 188-165 17
3. CSM Bacau 7 5 0 2 185-162 16
4. CSM Fagaras 7 4 0 3 172-164 15
5. CSU Suceava 7 2 1 4 170-193 11
6. Universitatea Cluj 7 0 0 7 155-213 0

In runda urmatoare, CSU Suceava va evolua joi pe terenul codasei Universitatea Cluj.