Metalul Buzău – Șomuz Fălticeni: 6-2

Somuz Falticeni a cazut sub linia retrogradarii, dupa ce a pierdut la scor de tenis, 2-6, meciul disputat sambata, pe terenul celor de la Metalul Buzau, in cadrul etapei a XX-a din Liga a III-a.

Trupa antrenata de Geo Stanca si Iulian Daraba a inceput perfect jocul de pe “sinteticul” din Crang, reusind sa deschida scorul inca din minutul 2, dintr-un penalty transformat de Eduard Julei. Formatia buzoiana a egalat pentru cinci minute, prin Alin Iacob, iar apoi s-a dezlantuit, marcand alte doua goluri pana la pauza prin Ionut Radu (’17) si acelasi Iacob (’28). Ramasi fara doi jucatori importanti din defensiva, Neagoe si Kuruc parasind terenul accidentati, falticenenii au incasat alte trei goluri in repriza secunda, cand Metalul a punctat prin Iacob (‘49), Bardas (‘54) si Radu (’67). Oaspetii au redus din diferenta prin nou-intratul Cotoara, care a inchis tabela la 6-2 in minutul 87.

Somuz Falticeni: C. Pascal – Neagoe, Kuruc, Ailenei, Mircescu – Baltariu, Julei, Cotiuga, Podgorodetchi – Tomescu, Luchian. Au mai intrat: Zama, Mreana, Murarasu si Cotoara.

Am plecat increzatori la Buzau, dar am intalnit un advesar care ne-a dominat tot meciul, chiar daca noi am marcat primii. Speram sa trecem cat mai repede peste aceasta infrangere pentru ca ne asteapta meciul cu Liestiul, unul deosebit de important pentru noi in incercarea de a ne atinge obiectivul”, a spus Iulian Daraba pentru Cronica de Falticeni.