Metalosport – Bucovina Rădăuţi: 1-1

atletico-bucovina-radauti

ACS Bucovina Radauti s-a intors cu un punct de la Galati, dupa ce a remizat sambata dupa-amiaza, pe stadionul Dunarea, scor 1-1, in fata gazdelor de la FC Metalosport, intr-o partida contand pentru etapa a X-a a Ligii a III-a.

Cele doua echipe au prestat un joc de uzura in prima repriza, pe parcursul careia cea mai mare ocazie a apartinut radautenilor, Sorodoc trimitand cu capul, putin pe langa poarta, din sase metri. Jocul s-a animat in debutul reprizei secunde, cand Butnariu a aparat un penalty acordat usor gazdelor. Galatenii au nimerit apoi bara, iar la poarta adversa lui Julei i s-a anulat un gol pe motiv de off-side. Centralul prahovean Mihai Safta le-a pus din nou gazdelor mingea pe var in minutul 57, la o faza in care a trecut peste semnalizarea tusierului. C. Ciurla a faultat un adversar aflat in pozitie de off-side in careu, iar Istrate nu a mai ratat de la 11 metri. Cu forte proaspete de pe banca, radautenii au reusit sa restabileasca egalitatea in minutul 80, cand Visinar a finalizat cu un sut sub bara transversala o pasa a lui Zaremba.

Bucovina Radauti ainceput in formula: Butnariu – Alecsandu, C. Ciurla, Hrimiuc, Antonesei – Plamada, Amariei – Julei, Sorodoc, Stoian – Lutac. Antrenor: Iulian Ionesi. Au mai intrat: Zaremba, Visinar, Ionesi si Vitu.

A fost un joc bun facut de noi, in fata unui adversar bine asezat in teren si care probabil va avea un cuvant greu de spus in lupta pentru promovarea abia din sezonul viitor. Acest 1-1 este un rezultat echitabil”, a declarat antrenorul-jucator al Bucovinei Radauti, Iulian Ionesi.