Medaliaţi la Cupa Tyr-Flykick

Inotatorii suceveni s-au intors cu nu mai putin de 40 de medalii de la Cupa Tyr-Flykick, un concurs international desfasurat zilele trecute in bazinul din Baia Mare si care a adunat la start circa 450 de sportivi de la 27 de cluburi, atat Romania, cat si din tari precum Austria sau Ungaria.

Cluburile locale CSs3 Suceava si Csu Suceava au deplasat pentru aceasta intrecere un lot de 20 de sportivi, cu varste cuprinse intre 9 si 14 ani. Performerul delegatiei a fost Teodor Marchitan, care a cucerit nu mai putin de sase medalii de aur in probele de 50 si 100 bras, 50, 100 si 200 spate si 50 fluture, stabilind totodata si patru recorduri ale competitiei. Performante de invidiat a obtinut si Diana Dungeanu, sportiva de la CSs3 Suceava urcand de cinci ori pe podiumul de premiere in probele de 100 liber si 200 fluture, unde a castigat aurul, in cele de 50 si 200 liber, unde a cucerit argintul, precum si in proba de 50 fluture, unde a luat bronzul. Tolba de medalii de aur a fost completata de Calin Stafie, care a urcat in patru randuri pe cea mai inalta treapta a podiumului, Lisa Munteanu si Antonia Nitu, care s-au impus in cate trei probe de concurs, Sebastian Croitor, castigator a doua probe,si Mircea Nistor, invingator la 200 de metri bras. Pe podium au mai urcat inotatorii suceveni Alexandru Mateiciuc, Andreea Druta, Cosmina Ungureanu, Victor Macovei, Paul Rebenciuc si Ioana Paval. Gratie acestor rezultate, CSs3 Suceava a ocupat la final locul 4 in clasamentul general pe echipe.

La finalul saptamanii, inotatorii suceveni vor participa la o noua editie a Cupei Casa Ema de la Bistrita.