Maramureş – Suceava: 2-2

Selectionata suceveana under 16 a remizat, azi, scor 2-2, in fieful reprezentativei judetului Maramures, intr-un meci jucat la Baita si care a contat pentru etapa a III-a din cadrul fazei a II-a a campionatului.

Intrata pe teren din postura de lidera a seriei, cu doua victorii in primele doua runde ale sezonului de primavara, trupa pregatita de Bogdan Grosu a dominat autorit prima repriza a jocului, reusind sa deschida scorul in minutul 28, cand Placinta a centrat din banda stanga si Nastasiu, venit lansat din spate, a introdus mingea in poarta gazdelor cu o lovitura de cap din doi metri. Gruparea suceveana si-a dublat avantajul in minutul 39, cand Lutac a initiat un contraatac in propria jumatate, i-a pasat lui Strugariu, care a scapat singur de la mijlocul terenului si l-a lobat pe portarul advers pentru 0-2 la pauza.

In repriza secunda, oaspetii au platit insa tribut brigazii bistritene de arbitrii condusa de Calin Sângeorzan, care, sub privirile presedintelui AJF Maramures, Cristian Balaj, a inventat un penalty la o cadere teatrala in careu (min. 56) si in urma careia, maramuresenii au redus din handicap la 1-2. Desi a avut sansa de a reface ecartul de pe tabela cateva minute mai tarziu, cand Tudose a ratat o ocazie monumentala, formatia suceveana s-a vazut egalata in minutul 67, la capatul unui contraatac al gazdelor.

Am dominat categoric prima repriza, dar intregul grup de jucatori a cazut psihic dupa faza penaltyului din repriza secunda. Chiar am discutat cu arbitrii la sfarsitul jocului si au recunoscut ca la scorul de 0-0 sau 0-1 nu ar fi acordat asa usor lovitura de pedeapsa. A fost o decizie tendentioasa, pentru ca jucatorul advers a cazut ca in bazin si tusierul a semnalizat fault. Poate ca aceasta remiza ne-a adus totusi cu picioarele pe pamant, pentru ca nu putem castiga chiar fiecare meci. Important este insa ca am luat o optiune serioasa in privinta calificarii. Avand in vedere si rezultatele meciurilor indirecte, cred ca mai avem nevoie de o singura victorie pentru a merge in sferturi, acolo unde putini ne dadeau sanse sa ajungem. Acum nu ne ramane decat sa ne concentram pe meciul de saptamana viitoare cu Brasovul”, a spus selectionerul Bogdan Grosu.

Suceava U16: Puianu – Carcea, Siminicariu, Amanaloaie, Petruneac, Mateiciuc, Tudose, Strugariu, Placinta, Nastasiu, Lutac. Selectioner: Bogdan Grosu. Au mai intrat: Martin, Costan, Mantu si Vornicu.

Prima in clasamentul seriei, cu 9 puncte acumulate dupa primele trei etape, trupa lui Bogdan Grosu va primi joi, 31 martie, pe stadionul “Nada Florilor” din Falticeni, vizita selectionatei judetului Brasov.