LPS Suceava a intrat în lupta pentru medalii

LPS Suceava a reusit sa intre in lupta pentru medalii la turneul final al Campionatului National de handbal masculin rezervat formatiilor de juniori II.

Echipa antrenata de Razvan Bernicu s-a calificat in semifinalele competitiei de la Sighisoara, dupa ce s-a impus astazi, in meciul decisiv din ultima etapa a fazei grupelor, cu scorul de 27-23, in fata celor de la LPS Piatra Neamt. Tinerii handbalisti suceveni s-au desprins la doua goluri in minutul 10, s-au distantat apoi la 11-7, iar la pauza au intrat cu un avantaj de 14-11. Lazurca si compania au transat soarta calificarii la jumatatea reprizei secunde, cand au punctat de cinci ori consecutiv fara sa primeasca vreun gol si au inchis tabela de marcaj la 27-23. Gratie victoriei obtinuta astazi, formatia suceveana a incheiat pe locul 2 in Grupa A, dupa ce in primele doua meciuri a inregistrat o infrangere, 24-26 cu Minaur Baia Mare, si o victorie, 28-27 cu CSM Bucuresti.

A fost un meci greu, ca mai toate pe care le-au disputat in acest sezon in compania celor din Piatra Neamt. Este o victorie meritata pentru ca am condus pe intreg parcursul meciului. Ne bucuram ca am ajuns in primele patru echipe, ca luptam pentru o medalie, mai ales ca am iesit dintr-o grupa foarte puternica, cu echipe care investesc foarte mult la nivel de juniori”, a declarat antrenorul sucevean Razvan Bernicu.

Echipa suceveana a punctat in partida cu LPS Piatra Neamt prin Claudiu Lazurca (12 goluri), Bogdan Cozorici (5 goluri), Robert Alupoaie (4 goluri), Ciprian Antoneac si Ionut Logofatu (cate 3 goluri). In semifinale, LPS Suceava va infrunta Stiinta Bacau, intr-un meci programat sambata, de la ora 17.45.