LPS, locul 7 la turneul final

LPS Suceava a participat, in perioada 23-27 mai, la turneul final din cadrul Campionatului National de Juniori III, competitie care a reunit in Sala Polivalenta “Lascar Pana” din Baia Mare cele mai bune opt echipe din tara. Conform repartizarii realizata de catre federatia, gruparea suceveana a evoluat in Grupa B, alaturi de formatiile LPS Piatra Neamt, LPS Targu Jiu si Liceul Teoretic “Traian Vuia” Resita.

Grupa antrenata de Petru Branduse a debutat in competitie contra celor din Targu Jiu, intr-o partida ce s-a dovedit extrem de echilibrata, cu rasturnari de situatie de-a lungul celor 50 de minute regulamentare de joc. LPS Suceava a condus la doua-trei goluri pâna în minutul 12, când a fost egalata, a revenit in avantaj în minutul 20, pentru ca la pauza sa fie condusa la un gol, scor 12-13. Desi gorjenii s-au distantat în minutul 35 la scorul de 20-16, handbalistii suceveni au revenit puternic reusind egalarea peste numai trei minute, scor 21-21. A urmat insa o noua cadere si pe fondul unei eliminari si a unor greseli la finalizare, gorjenii s-au detasat si au câstigat la o diferenta de trei goluri, 29-26.

In cel de-al doilea joc, LPS Suceava a dat peste o cunostiinta mai veche din seria moldava a campionatului, LPS Piatra Neamt. Trupa lui Branduse a inceput intalnirea fara niciun fel de trac si a condus in permanenta pana in minutul 45, uneori chiar si la o diferenta de sase goluri. Pustii suceveni au cazut insa inexplicat in ultimele sapte minute de joc, cand nu au mai reusit sa mai inscrie niciun gol, primind in schimb sapte goluri pana la fluierul final. Scor final 25-23 in favoarea nemtenilor si LPS Suceava pierdea astfel sansa de a prinde un loc pe podium.

In ultimul meci din cadrul fazei grupelor, handbalistii suceveni au infruntat echipa Liceului Teoretic “Traian Vuia” din Resita, in fata caruia au cedat cu 15-21. Jocul cu cea mai buna echipa a seriei a gasit insa o echipa suceveana blazata, care indiferent de rezultat urma sa joace pentru locurile 7-8. Prima repriza,a fost presarata cu multe greseli, banatenii intrand la pauza cu un avans de sapte reusite, scor 12-5. Sucevenii a fost mult mai exacti in partea secunda reusind sa câstige repriza, fapt ce a contat mult pentru moralul echipei in urmatoarea faza.

Handbalistii suceveni au evitat insa ultima pozitie in clasamentul final, dupa ce s-au impus sambata, cu scorul de 28-23, in fata celor de la CS Navodari, in meciul pentru locurile 7-8, o victorie prin care au dorit sa demostreze ca infrangerea de la turneul semifinal a fost una nedreapta. Alex Dascalu a fost cel mai eficent jucator din tabara suceveana, cu 18 goluri marcate.

Daca dupa turneul semifinal remarcam încrederea în fortele proprii si determinarea cu care au luptat pentru fiecare minge, nu acelasi lucru pot spune despre jocurile din cadrul turneului final. Desi au fost destule moment bune si foarte bune, din pacate au fost si multe ezitari, precum si multe greseli pe care eu personal le pun pe seama lipsei de experienta în a gestiona unele moment de natura psihologica ce apar în competitiile cu miza. Felicit baietii pentru parcursul avut, calificarea la turneul final al competitiei, reprezentând ea însasi o performanta notabila. Prin prestatiile avute, vreau sa cred ca s-au pus bazele unor performante viitoare si ca Suceava va continua sa reprezinte o forta în handbalul românesc, juvenil sau la nivel de seniori. Ceea ce te învata o victorie te învata si o înfrângere, ba uneori chiar mai mult. Vreau sa multumesc parintilor care au fost mereu aproape de noi”, a spus antrenorul Petru Branduse.

In sezonul 2011/2012, din echipa de handbal masculin juniori III a LPS Suceava, pregatita de Petru Brânduse si Iulian Dugan, au facut parte urmatorii sportivi: Eduard Duman, Robert Alupoaie – Andi Tofanel, Bogdan Cozorici, Gabriel Cîmpan, Iulian Cojan, Ciprian Gvinda, Emil Solcan, Daniel Ionasciuc, Alex Dascalu, Relu Chirila, Robert Chitan, Bogdan Plugariu, Razvan Alupoaie si Alexandru Cocos.

Editia 2012/2012 a Campionatului de Juniori III a fost castigata Academia de Handbal Minaur Baia Mare.