Locul 3 la Bucuresti

Cristian Prâsneac a urcat, duminică, pe treapa a treia a podiumului la finalul semimaratorului Bucureşti. Atletul sucevean a terminat cei aproximativ 21 de kilometri ai probei cu timpul de ora, 10 minute si 59 de secunde, la mai bine de şapte minute în spatele primului clasat, kenyanul Pius Kiprop şi la aproape doua minute de ocupantul locului secund, suedezul Fredrik Uhrbom.

Atletul kenyan Duncan Koech a câştigat, duminică, Maratonul Bucureşti, dupa ce a terminat competiţia în doua ore, 13 minute şi 59 de secunde, fiind urmat pe podium de coi compatrioţi, James Kheruiyot şi John Katio. Timpul înregistrat de Koech este cel mai bun al competiţiei, de la cele trei ediţii desfăşurate pâna în prezent. Ocupantul locului doi, James Kheruiyot a fost cronometrat cu timpul 2.15:33, iar John Katio a terminat cursa în 2.18:42.

La feminin, câştigătoare este sportiva Sviatlana Konhan din Belarus (2.35:13), urmata de Jida Belaynesh (Etiopia, 2.39:49) şi Oxana Kuzmicheba (Rusia, 2.46:58). Premiile pentru proba de maraton sunt următoarele: 3.000 de euro (pentru locul I), 1.500 de euro (locul al II-lea), 1.000 de euro (locul al III-lea), 500 de euro (locul al IV-lea) şi 250 de euro (locul al V-lea).

În cadrul Maratonului Bucureşti s-a desfăşurat şi Campionatul Naţional de maraton, la care pe prima poziţie s-a clasat, la masculin, Mircea Săcara (CSM Cluj, 2.25:42). Săcara a fost primul sportiv român care a trecut linia de sosire, fiind urmat de Beniamin Răsădea (CSM Oneşti, 2.29:4) şi de Petrea Hristea (CSM Oneşti, 2.30:48). La feminin, s-a impus Elena Daniela Cârlan (CS Dinamo, 2.50:02), urmata de Alina Niţuleasa (CSM Craiova, 2.55:36) şi de Nicoleta Alina Petrescu (CS Rapid, 2.57:50).

Conform organizatorilor, la Maratonul Bucureşti au participat peste 4.000 de persoane, între care şi preşedintele Federaţiei Române de Tenis, Ruxandra Dragomir. Competiţia s-a desfăşurat pe traseul Piaţa Constituţiei – B-dul Unirii – Piaţa Constituţiei – Piaţa Naţiunilor Unite – Calea Victoriei – Strada Ion Câmpineanu – Splaiul Independenţei – Opera Româna – Podul Eroilor – Strada ştirbei Voda – Strada Izvor – Calea 13 Septembrie – Piaţa Constituţiei. Organizatorii Bucharest City Marathon au anunţat ca vor dona sumele de bani colectate către doua ONG-uri, Hospice Casa Speranţei şi Viitor Plus Asociaţia pentru Dezvoltare Durabilă.