VIDEO | Rapid – Farul: 2-0

Rapid Suceava a luat o imensa gura de oxigen in cursa pentru mentinerea in Liga a II-a, dupa ce s-a impus sambata, pe Areni, cu scorul de 2-0, in fata celor de la Farul Constanta, intr-un meci contand pentru etapa a III-a din cadrul play-out-ului.

“Ceferistii” au dominat teritorial intalnirea inca din debutul jocului, dar si-au creat prima ocazie serioasa de gol abia in minutul 18, cand Semeghin a ratat de putin spatiul portii dupa un triunghi de pase in careul advers. Peste doar cateva minute, gazdele au solicitat penalty la un hent comis de Paslaru, dar centralul bacauan Emil Voicu nu a dus fluierul la gura. A facut-o in schimb in minutul 30, cand a anulat corect, pe motiv de off-side, un gol reusit de Ferariu. Sapte minute mai tarziu, Balan a pus o contra la un fundas al oaspetilor, mingea a ajuns la Negru, dar varful sucevean a sutat pe langa din cativa metri. Atacantul rapidistilor n-a mai gresit tinta in minutul 51, cand a deschis scorul cu o lovitura puternica de cap dupa o centrare trimisa de pe partea dreapta de Balan si si-a trecut in cont a sasea reusita stagionala. Peste doar sapte minute, a venit randul lui Ionesi sa bifeze al saselea sau gol din actualul sezon, varful “ceferistilor” punctand cu latul din trei metri dupa o pasa primita de la Cerlinca. Veniti in nordul Moldovei cu un prim 11 improvizat, in care s-au regasit nu mai putin de cinci jucatori sub 21 de ani, constantenii au replicat firav, la o lovitura libera executata peste transversala de catre Coteanu. Mai mult, ultimele sperante ale marinarilor intr-un rezultat pozitiv pe Areni s-au risipit in minutul 71, odata cu eliminarea capitanul Apostol, trimis mai repede la vestiare pentru doua cartonase rosii. Cu un om in plus, trupa antrenata de Bogdan Tudoreanu a zburdat pe teren, dar Cerlinca, Arotaritei sau Sumanariu au ratat rand pe rand ocaziile avute. S-a terminat 2-0, in aplauzele publicului, iar Rapidul bifeaza astfel primele puncte in play-out si ramane pe loc neretrogradabil.

Rapid Suceava: Pascal – D. Balan, Ferariu, Velescu, Semeghin – Cerlinca, Sumanariu, Stanescu (‘34 Ionesi), Bâgu (’46 Arotaritei) – I. Plamada, Negru (’73 Gafita). Antrenor: Bogdan Tudoreanu.

Farul Constanta: Curca – Pâslaru (’60 D. Stan), Ciobanu, Ghinea, Barna – V. Apostol, Tothazan – Scarlatescu, I. Florea, Coteanu (’78 A. Tudor) – Silvasan (’30 Igirosanu). Antrenor: Stefan Nanu.