Leancă, al 13-lea la Mondiale

Atletul dornean Andrei Leanca a participat ieri la Campionatul Mondial de Alergare Montana, intrecere gazduita in acest an de localitatea Krynica-Zdroj din Polonia.

Aflat la prima participare la o competitie de asemenea anvergura, sportivul pregatit de Cristian Prasneac a concurat in proba rezervata juniorilor, unde a ocupat in final locul 13 la individual dintr-un total de 68 de participanti si locul 6 in clasamentul pe echipe, fiind cel mai bine clasat sportiv din delegatia Romaniei. “Sunt foarte multumit de rezultatul obtinut de Andrei Leanca, tinand cont ca a fost cel mai bine clasat sportiv din delegatia Romaniei chiar la prima sa participare la un Campionat Mondial”, declarat antrenorul dornean Cristian Prasneac, aflat in staff-ul tehnic cu care delegatia Romaniei a fost prezenta in Polonia.

Duminica, Andrei Leanca va participa la Grand Prix-ul de la Leogang (Austria).