Le-au dat peste nas

FC Bucovina Pojorata a reusit a doua victorie pe teren propriu in Liga a III-a, dupa ce a invins sambata dupa-amiaza, in fata a aproape 1.000 de suporteri, cu scorul de 2-0, una dintre principalele candidate la promovare din seria I, FCM Dorohoi.

Dupa un prim sfert de ora fara ocazii, in care singurul lucru notabil a fost accidentarea botosaneanului Bordeianu, echipa antrenata de Danut Mandrila a deschis scorul in minutul 34, cand Lazar a fost cazut in interiorul careu de langa Atanasoaie si centralul buzoian Ionel Vizireanu a indicat penalty. Ionita a inscris de pe punctul cu var de la 11 metri, in ciuda protestelor venite de pe banca oaspetilor, de unde antrenorul Vespazian Colban fiind trimis in tribune dupa aceasta faza.

Gruparea bucovineana a inceput bine si repriza secunda, iar la opt minute de la reluarea jocului, Lazar a dublat avantajul gazdelor, dupa ce a finalizat o centrare trimisa de pe partea stanga de Nemes. Proaspat intrat pe teren, Irimia a ratat apoi in pozitie de unu la unu cu Rohetki, emotiile incepand sa se risipeasca pe stadionul din Pojorata abia spre jumatatea reprizei, odata cu eliminarea lui Stefan Nicolae. Scor final 2-0 si FC Pojorata este pe un loc de play-off dupa primele trei runde.

FC Pojorata: Axinte – Tivodari, Prundean, Neagoe, Fortuna, Botezatu, Cherariu, Ionita, Nemes, Lazar, Beleca. Au mai evoluat: Irimia, Donose, Dodan si Stroia.

FCM Dorohoi: Rohetki – Atanasoaie, Halip, Cososchi, Ursachi, Gherman, Bordeianu, Ghiviziu, Vrabie, Homneac, Sandu. Au intrat: Stancoschi, Nicolae si Grumezescu.

Trimis in tribune pe finalul primei reprize, antrenorul botosanenilor, Vespazian Colban, a tunat si dupa terminarea meciului. “Bordeianu e cu genunchiul facut praf la spital, dupa un fault nesactionat cu nimic de arbitru. A urmat un penalty impotriva noastra la o faza in care Atanasoaie ramasese cu mingea. Cand am vazut ca-mi fura din sufragerie cei al meu, normal ca i-am zis si eu cate ceva domnului arbitru si m-a eliminat. In repriza a doua ne-a eliminat si un jucator pentru doua galbene. Arbitrajul a fost unul care a incurajat jocul dur al gazdelor si pe noi ne-a tocat marunt“,  zice Colban pentru botosaneni.ro.

In replica, Danut Mandrila, spune ca victoria Pojoratei este incontestabila. “Ne poate contesta nimeni victoria. Am avut mult mai multe ocazii de gol decat ei. La ce se asteptau? Sa ne dam la o parte sa castige ei meciul? Au venit cu nasul pe sus, iar acum cauta scuze pentru aceasta infrangere”, a replicat Mandrila.