KSE Tg. Secuiesc – Bucovina Rădăuți: 3-0

Dus rece incasat de Bucovina Radauti, care a fost invinsa sambata, la Targu Secuiesc, cu scorul de 0-3, intr-un meci din cadrul etapei a II-a a Ligii a III-a.

Trupa antrenata de Dorin Goian si Daniel Balan s-a intrecut in ratari intr-o prima repriza in care Stoian, Bosanceanu, Visinar si Cerlinca nu au putut trimite mingea in plasa din pozitii excelente, ultimul nimerind chiar bara.

Bucovina a platit tribut ratarilor dupa pauza, covasnenii reusind sa deschida scorul in minutul 65, dintr-un penalty transformat de Gazda. Patru minute mai tarziu, Veress a profitat de o greseala in defensiva radauteana si a dublat avantajul gazdelor, pentru ca, in minutul 87, Burtuly sa inchida tabela la 3-0.

Bucovina Radauti: Puianu – Alecsandru, Visinar, Vitu, Ciobanu – Buziuc, Ungurianu, Stanescu, Cerlinca – Stoian, Bosanceanu. Antrenori: Dorin Goian si Daniel Balan. Pe parcursul au mai intrat: Balan, Coroama, Busuioc si Ionesi.

Dorin Goian si-a asumat rezultatul, precizand ca infrangerea de la Targu Secuiesc trebuie sa reprezinte o lectie pentru jucatori si staff-ul radautean. “A fost un meci ciudat. Nu tin minte sa mai fi ratat atatea ocazii clare intr-o singura repriza. Daca era 3-0 sau 4-0 pentru noi la pauza, nu era nici cea mai mica surpriza. Una peste asta, imi asum aceasta infrangere. E o lectie din care trebuie sa luam lucrurile bune, sa fim mai atenti in fata portii, pentru ca fotbalul s-a echilibrat, iar fiecare ocazie ratata cantareste enorm in rezultatul final al unui meci. O luam de la capat etapa viitoare”, a spus antrenorul Bucovinei Radauti dupa esecul de sambata.