KSE Târgu Secuiesc – Șomuz Fălticeni: 4-0

Somuz Falticeni a incasat cea mai drastica infrangere de la debutul in Liga a III-a, dupa ce a fost surclasata sambata, la Targu Secuiesc, cu scorul de 0-4.

Plecata in Covasna in ziua meciului, trupa lui Radu Anania a rezistat aproape jumatate de repriza, gazdele deschizand scorul in minutul 20, prin Veress. Gruparea falticeneana a resimtit din plin socul, incasand alte doua goluri intr-un interval de trei minute, dubla lui Stefanescu stabilind scorul pauzei la 3-0. Gazdele au marcat pentru a patra oara in minutul 62, prin acelasi Veress. Pe final, portarul Catalin Pascal, cel mai bun om din tabara suceveana, a aparat un penalty, iar KSE Targu Secuiesc – Somuz Falticeni s-a terminat 4-0.

Somuz Falticeni: C. Pascal – Kuruc, Dohotariu, Arapasu, Baltariu – Zama, Nechitoaia, Melinte, Popovici – E. Julei, Scutariu. Antrenori: Radu Anania si Dan Dascalescu. Au mai evoluat: Sandru, Mircescu, Rata si Podgorodetchi.

Am fost dominati la toate capitolele: tactic, fizic, la omogenitate si ca relatii de joc. La scorul 1-0, am ratat o ocazie monumentala prin Scutariu, dupa care ne-am taiat. Daca nu era Catalin Pascal, care, in acest meci, pot spune ca a aparat patru penalty-uri, nu unul, scorul putea sa fie si mai drastic. Am pierdut insa doar o batalie, razboiul merge mai departe”, a declarat antrenorul celor de la Somuz, Radu Anania.